Лески е село во Општина Виница, во околината на Виница.


Лески
Лески is located in Македонија
Лески
Местоположба на Лески во Македонија
Општина Општина Виница
Население 579 жит.
(поп. 2002)
Лески на општинската карта
Лески во Општина Виница.svg

Атарот на Лески во рамките на општината


Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

Селото се споменува во османлиските даночни регистри на немуслиманското население од вилаетот Кратово од 1611 - 1619 година под името Леска со 58 домаќинства.[1]

Во XIX век селото е дел од Кочанската каза во Отоманската Империја.

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Лески живееле 280 жители, од кои 250 Македонци и 30 Роми.[2]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“), во 1905 година во Лески имало 160 Македонци, егзархисти.[3]

Според пописот од 2002 година, во селото Лески живеат 579 жители, сите Македонци.[4]

На табелата е прикажан бројот на население во сите пописни години:[5]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 280[2] 160[6] 117 151 251 349 429 515 489 579

РодовиУреди

Лески е македонско село.

Според истражувањата од 1958 година, родови во селото се:

 • Велковци (3 к.) доселени се од селото Јастребник кај Кочани. Овде живеат од 19ти век.
 • Трајанови (2 к.) доселени се од селото Прибачево. Овде живеат од 19ти век.
 • Ќирови (1 к.) доселени се однекаде. Овде живеат од 19ти век.
 • Арсови (1 к.) доселени се од селото Бигла кај Делчево. Овде живеат од 19ти век.
 • Соколови (1 к.), Филипови (1 к.), Николови (1 к.), Димитрови (1 к.), Јаневи (1 к.), Сребренови (1 к.) и Стаменкови (2 к.) доселени се од селото Пресека кај Кочани, после 1941 година.
 • Тасеви (2 к.), Тодорови (1 к.), Богатинови (1 к.), Миленкови (1 к.), Тодорови (1 к.) и Арсови (1 к.) доселени се од селото Безиково кај Кочани.
 • Дамјанови (3 к.), Стоилови (1 к.) и Китанови (1 к.) доселени се од селото Цера кај Македонска Каменица.
 • Божинови (1 к.) доселени се од селото Вранинци кај Кочани.
 • Карафилови (1 к.) и Ангелкови (1 к.) доселени се од селото Дулица кај Македонска Каменица.[7]

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 325 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште. [8]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 495 гласачи.[9]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

 1. Турски извори за българската история, т. VII, София 1986, с. 253.
 2. 2,0 2,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 226.
 3. D.M.Brancoff. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, р.132-133.
 4. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
 5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
 6. D.M.Brancoff. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, р.132-133.
 7. Трифуноски, Јован (1970). Кочанска Котлина. Скопје: Универзитетска печатница. 
 8. „Описи на ИМ“. конс. 3 ноември 2019. 
 9. „Претседателски избори 2019“. конс. 3 ноември 2019.