Ајакучо (шпан. Ayacucho) е регион во Перу, сместен во јужно-централните Анди. Главен град е Ајакучо. Регионот бил тешко погоден од теорористички активности за време на герилската војна на комунистичката организација „Сјаен пат“ во 1980-тите.

Ајакучо
Ayacucho
регион
Андите во регионот Ајакучо
Андите во регионот Ајакучо
Местоположба на регионот Ајакучо во рамките на Перу
Местоположба на регионот Ајакучо во рамките на Перу
ДржаваПеру
Поделба11 покраини и 111 окрузи
Најголем градАјакучо
Главен градАјакучо
Управа
 • ПретседателОмар Кесада Мартинес
Површина
 • Вкупна43.814,8 км2 (169,170 ми2)
Надм. вис.(гл. град)&100000000000027460000002.746 м
Најг. вис.&100000000000036450000003.645 м
Најм. вис.&100000000000018000000001.800 м
Население (попис од)
 • Вкупно619.522
 • Густина1,4/км2 (3,7/ми2)
UBIGEO05
Повикувачки број066
ISO 3166PE-AYA
Главни ресурсикомпир, пченица, ољуко, јачмен, овчарство и ракотворби.
Индекс на сиромаштија72,5%
Процент од БНП на Перу0,65%
Мреж. местоregionayacucho.gob.pe

Како дел од напорите за децентрализција на управата, на 30 октомври 2005 е одржан референдум на прашањето дали Ајакучо да се спои со регионите Ика и Уанкавелика и така да образува нов регион „Ика-Ајакучо-Уанкавелика“. Предлогот не поминал и Ајакучо останал независен како регион.

Политичка поделба уреди

 
Карта на регионот Ајакучо со неговите покраини

Регионот административно е поделен на 11 покраини (provincias), составени од 111 окрузи (distritos).

Покраини уреди

Еве список на покраините во Ајакучо, со нивните главни градови во заграда:

 1. Виктор Фахардо (Уанкапи)
 2. Вилкас Уаман (Вилкас Уаман)
 3. Кангаљо (Кангаљо)
 4. Кангаљо (Сан Мигел)
 5. Луканас (Пукио)
 6. Паринакочас (Коракора)
 7. Паукар дел Сара Сара (Пауса)
 8. Сукре (Керобамба)
 9. Уаманга (Ајакучо)
 10. Уанка Санкос (Уанка Санкос)
 11. Уанта (Уанта)

Надворешни врски уреди

13°09′47″S 74°13′28″W / 13.16306° ЈГШ; 74.22444° ЗГД / -13.16306; -74.22444