Урубамба (покраина)

Урубамба е покраина во Перу во регионот Куско. Главен град на покраината е Урубамба.

Урубамба
Urubamba
покраина
Местоположба во регионот.
Местоположба во регионот.
ДржаваПеру
РегионРегион Куско
Главен градУрубамба
Управа
 • ГрадоначалникБенисио Риос Окса (2007)
Површина
 • Вкупна1.439,43 км2 (55,577 ми2)
Население
 • Вкупно56.941
UBIGEO0813
Мреж. местоwww.muniurubamba.gob.pe

Административна поделбаУреди

Покраината е поделена на седум окрузи. Окрузите и главните градови се:

ПоврзаноУреди