Канчис (покраина)

Канчис е покраина во регионот Куско во Перу. Главен град на покрината е Сикуани.

Канчис
Canchis
покраина
Местоположба во регионот.
Местоположба во регионот.
ДржаваПеру
РегионРегион Куско
Основана14 октомври 1833
Главен градСикуани
Управа
 • ГрадоначалникМарио Веласкез Роке (2007)
Површина
 • Вкупна3.999,27 км2 (154,413 ми2)
Население
 • Вкупно103.974
UBIGEO0806
Мреж. местоwww.municanchis.gob.pe

Административна поделбаУреди

Покраината е поделена на осум окрузи. Окрузите и главните градови се:

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди