Паруро (покраина)

Паруро е покраина во Перу во регионот Куско. Главен град на покраината е градот Паруро.[1]

Паруро
Paruro
покраина
Местоположба во регионот.
Местоположба во регионот.
ДржаваПеру
РегионРегион Куско
Главен градПаруро
Управа
 • ГрадоначалникАдолфо Сантјаго Фернандес Бака Лоаиза (2007)
Површина
 • Вкупна1.984,42 км2 (76,619 ми2)
Население
 • Вкупно32,244
UBIGEO0810

Административна поделбаУреди

Покраината е поделена на девер окрузи. Окрузите и главните градови се:

НаводиУреди

ПоврзаноУреди