Канас (покраина)

Канас е покраина во регионот Куско во Перу. Главен град е градот Јанаока.

Канас
Canas
покраина
Местоположба во регионот.
Местоположба во регионот.
ДржаваПеру
РегионРегион Куско
Главен градЈанаока
Управа
 • ГрадоначалникХуан Фрасиско Мелендез Нина (2007)
Површина
 • Вкупна2.103,76 км2 (81,227 ми2)
Население
 • Вкупно42.368
UBIGEO0805

Административна поделбаУреди

Покраината е поделена на осум окрузи. Окрузите и главните градови се:

ПоврзаноУреди