Мадре де Диос (регион)

Мадре де Диос (шпан. Madre de Dios = Богородица) е регион во Перу. Регионо се граничи со Бразил и Боливија на исток и североисток, а во внатрешноста на државата се граничи со регионите Пуно, Куско и Укајали. Главен град на регионот е Пуерто Малдонадо.

Мадре де Диос
Madre de Dios
регион
Река Мадре де Диос, Пуерто Малдонадо
Местоположба во Перу
Местоположба во Перу
ДржаваПеру
Поделба3 покраини и 11 окрузи
Главен градПуерто Малдонадо
Управа
 • ПретседателРафаел Риос
Површина
 • Вкупна85.300,54 км2 (3,293,472 ми2)
Најг. вис.&100000000000039320000003.932 м
Најм. вис.&10000000000000183000000183 м
Население (попис од)
 • Вкупно92.024
 • Густина0,011/км2 (0,028/ми2)
UBIGEO17
Повикувачки број082
ISO 3166PE-MDD
Главни ресурсипамук, кафе, шеќер, какао, бразилски лешник, палмово масло, злато, ориз, кокос, дрво.
Индекс на сиромаштија36.7%
Процент од БНП на Перу0.37%
Мреж. местоwww.regionmadrededios.gob.pe

Административна поделба уреди

Регионот е составен од три покраини и 11 окрузи. Во прилог следуваат покраините со главните градови:

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди