Апуримак (регион)

Апуримак (Apurímac) е регион во Перу. Регионот се граничи со Куско на исток, со Ајакучо на запад и со Арекипа и Ајакучо на југ. Името на регионот е од кечуанско потекло и значи „каде боговите зборуваат“. Името се однесува на планините во регионот, кои пак симболизирале богови од религијата на Инките.

Апуримак
Apurímac
регион
Езерото Успакича.
Езерото Успакича.
Местоположба во Перу.
Местоположба во Перу.
ДржаваПеру
Поделба7 покраини и 80 окрузи
Главен градАбанкај
Управа
 • ПретседателДавид Салазар
Површина
 • Вкупна20.895,79 км2 (806,791 ми2)
Најг. вис.&100000000000039520000003.952 м
Најм. вис.&100000000000023780000002.378 м
Население (попис од)
 • Вкупно418.882
 • Густина0,20/км2 (0,52/ми2)
UBIGEO03
Повикувачки број083
ISO 3166PE-APU
Главни ресурсиовошје, пченка, компир, жито.
Индекс на сиромаштија78%
Процент од БНП на Перу0.42%
Мреж. местоwww.regionapurimac.gob.pe

Административна поделбаУреди

Регионот е поделен на седум покраини, кои се поделени на 80 окрузи. Во прилог следуваат покраините со главните градови:

Познати личностиУреди

Значајни личности од регионот се:

ПоврзаноУреди