Арекипа е регион во југозападно Перу. Регионот се граничи со регионите Ика, Ајакучо, Апуримак и Куско на север, со регионот Пуно на исток, со регионот Мокегва на југ и на запад излегува на Тихиот Океан. Главен град е Арекипа.

Арекипа
Arequipa
регион
Местоположба во Перу.
Местоположба во Перу.
ДржаваПеру
Поделба8 покраини и 109 окрузи
Главен градАрекипа
Управа
 • ПретседателХуан Мануел Гуилен Бенавидес
Површина
 • Вкупна63.345,39 км2 (2,445,779 ми2)
Најг. вис.&100000000000000063049996,305 м
Најм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (2010 est.)
 • Вкупно1.218.168
 • Густина0,19/км2 (0,50/ми2)
UBIGEO04
Повикувачки број054
ISO 3166PE-ARE
Главни ресурсижито, памук, ориз, кромид,
лук, овошје,
млеко.
Индекс на сиромаштија21.0% (INEI)
Процент од БНП на Перу5.64%
Мреж. местоwww.regionarequipa.gob.pe

Административна поделба уреди

 
Покраини во Арекипа.

Регионот е поделен на 8 покраини и 109 окрузи. Во прилог следуваат покраините со главните градови.

  1. Арекипа (Арекипа)
  2. Камана (Камана)
  3. Каравели (Каравели)
  4. Кастиља (Аплао)
  5. Кајлома (Чивај)
  6. Кондесујос (Чукибамбa)
  7. Ислај (Молендо)
  8. Ла Унион (Котауаси)

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди