Пуно е регион во Перу. Регионот се наоѓа во југоисточниот дел од земјата и се граничи со Боливија на исток, со Мадре де Диос на север, со Куско и Арекипа на запад, со Мокевга на југозапад и со Такна на југ. Главен град на регионот е Пуно, кој се наоѓа на езерото Титикака.

Пуно
Puno
регион
Езерото Титикака.
Езерото Титикака.
Амблем на Пуно
Амблем
Местоположба во Перу
Местоположба во Перу
ДржаваПеру
Поделба13 покраини и 108 окрузи
Главен градПуно
Управа
 • ПретседателМаурисио Родригес (2011-2014)
Површина
 • Вкупна66.997 км2 (25,868 ми2)
Најг. вис.&100000000000047250000004.725 м
Најм. вис.&10000000000000820000000820 м
Население (INEI estimate 2011)
 • Вкупно1.364.362
 • Густина20/км2 (53/ми2)
UBIGEO21
Повикувачки број0+51
ISO 3166PE-PUN
Главни ресурсикомпир, овца, алпака и лама.
Индекс на сиромаштија60.8% (INEI 2009)
Процент од БНП на Перу2.3%
Мреж. местоwww.regionpuno.gob.pe

Административна поделба уреди

Регионот е поделен на 13 покраини и 107 окрузи. Покраините и главните градови се:

Поврзанп уреди