Акомајо (покраина)

Акомајо е покраина во Перу во регионот Куско. Главен град на покраината е градот Акомајо. Покраината е составена од седум окрузи и има вкупна површина од 948,22 км2. Акомајо има вкупно население од 27.704 жители според пописот од 2005 година.

Акомајо
Acomayo
покраина
Местоположба во регионот.
Местоположба во регионот.
ДржаваПеру
РегионКуско
Основана29 декември 1956[1]
Главен градАкомајо
Управа
 • ГрадоначалникМојсес Рамос Виларес (2007)
Површина
 • Вкупна948,22 км2 (36,611 ми2)
Население
 • Вкупно27.704
UBIGEO0802

Административна поделбаУреди

Покраината е поделена на седум окрузи. Окрузите со главните градови се:

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди