Куп на шампиони 1986/87

Куп на шампиони 1986/87 — 32-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето било одиграно на 27 мај 1987 на стадионот Ернест Хапел во Виена. На тој натпревар тимот на Порто издвоил победа над Баерн Минхен со резултат 2-1. За Порто тоа била прва титула во ова натпреварување.

Куп на шампиони 1986/87
Податоци за купот
Датуми17 септември 1986 — 27 мај 1987
Екипи31
Финале
ШампиониПортугалија Порто
(1. титула)
Вице-шампионГерманија Баерн Минхен
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Социјалистичка Федеративна Република Југославија Борислав Цветковиќ (7 голови)

РезултатиУреди

КвалификацијеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Пари Сен Жермен   2:3   Витковице 2:2 0:1
Порто   10:0   Рабат Ајакс 9:0 1:0
Брондби   6:3   Хонвед 4:1 2:2
Иргрите   3:7   Динамо Берлин 2:3 1:4
Бешикташ   3:0   Динамо Тирана 2:0 1:0
АПОЕЛ   3:3   Хелсинки 1:0 2:3
Шемрок Роверс   0:3   Селтик 0:1 0:2
Берое Стара Загора   1:3   Динамо Киев 1:1 0:2
ПСВ Ајндховен   0:2   Баерн Минхен 0:2 0:0
Авенир Беген   0:6   Австрија Виена 0:3 0:3
Андерлехт   2:1   Горник Забже 2:0 1:1
Стеауа Букурешт   слободен - -
Розенборг   2:1   Линфилд 1:0 1:1
Црвена Ѕвезда   4:2   Панатинајкос 3:0 1:2
Јанг Бојс   1:5   Реал Мадрид 1:0 0:5
Јувентус   11:0   Валир 7:0 4:0

ОсминафиналеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Витковице   1:3   Порто 1:0 0:3
Брондби   3:2   Динамо Берлин 2:1 1:1
Бешикташ   -   АПОЕЛ - -
Селтик   2:4   Динамо Киев 1:1 1:3
Баерн Минхен   3:1   Австрија Виена 2:0 1:1
Андерлехт   3:1   Стеауа Букурешт 3:0 0:1
Розенборг   1:7   Црвена Ѕвезда 0:3 1:4
Реал Мадрид   1:1 (3:1)пен.   Јувентус 1:0 0:1

ЧетвртфиналеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Порто   2:1   Брондби 1:0 1:1
Бешикташ   0:7   Динамо Киев 0:5 0:2
Баерн Минхен   7:2   Андерлехт 5:0 2:2
Црвена Ѕвезда   4:4   Реал Мадрид 4:2 0:2

ПолуфиналеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Порто   4:2   Динамо Киев 2:1 2:1
Баерн Минхен   4:2   Реал Мадрид 4:1 0:1

ФиналеУреди

27 мај 1987
Порто   2–1   Баерн Минхен Стадион Ернест Хапел, Виена
Гледачи: 62,000[1]
Судија: Алексис Понет (Белгија)
Маџер   79'
Жуари   81'
Извештај Кегл   24'

НаводиУреди