Куп на шампиони 1981/82

Куп на шампиони 1981/82 — 27-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување.

Куп на шампиони 1981/82
Податоци за купот
Датуми26 август 1981 — 26 мај 1982
Екипи33
Финале
ШампиониАнглија Астон Вила
(1. титула)
Вице-шампионГерманија Баерн Минхен
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Германија Дитер Хенес
(7 голови)

Финалето било одиграно на 26 мај 1982 на стадионот Де Којп во Ротердам. На тој натпревар Астон Вила го победила Баерн Минхен со резултат 1-0. За Астон Вила тоа била прва и досега единствена титула во ова натпреварување.

РезултатиУреди

ПредквалификацииУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Сент Етјен   1-3   Динамо Берлин 1-1 0-2

КвалификацииУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Австрија Виена   3-2   Партизани Тирана 3-1 0:1
Динамо Киев   2-1   Трабзонспор 1-0 1-1
Динамо Берлин   3:3   Цирих 2-0 1-3
Астон Вила   7-0   Валир 5-0 2-0
Виѓев Лоѓ   2-6   Андерлехт 1-4 1-2
Селтик   0-10   Јувентус 0-5 0-5
Ференцварош   3-5   Бањик Острава 3-2 0-3
Хибернијанс   2-10   Црвена Ѕвезда 1-2 1-8
Старт   1-4   АЗ Алкмар 1-3 0-1
ОПС   0-8   Ливерпул 0-1 0-7
ЦСКА Софија   1-0   Реал Сосиедад 1-0 0-0
Прогрес Нидеркорн   1-5   Гленторан 1-1 0-4
КБ   3-3   Етлон Таун 1-1 2-2
Университатеа Крајова   3-2   Олимпијакос 3-0 0-2
Бенфика   4-0   Омонија 3-0 1-0
Естер   0-6   Бајерн Минхен 0-1 0-5

ОсминафиналеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Австрија Виена   1-2   Динамо Киев 0-1 1-1
Динамо Берлин   2-2   Астон Вила 1-2 1-0
Андерлехт   4-2   Јувентус 3-1 1-1
Бањик Острава   3-4   Црвена Ѕвезда 3-1 0:3
АЗ Алкмар   4-5   Ливерпул 2-2 2-3
ЦСКА Софија   3-2   Гленторан 2-0 1-2
КБ   2-4   Университатеа Крајова 1-0 1-4
Бенфика   1-4   Бајерн Минхен 0-0 1-4

ЧетвртфиналеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Динамо Киев   0-2   Астон Вила 0-0 0-2
Андерлехт   4-2   Црвена Ѕвезда 2-1 2-1
Ливерпул   1-2   ЦСКА Софија 1-0 0-2
Университатеа Крајова   1-3   Бајерн Минхен 0-2 1-1

ПолуфиналеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Астон Вила   1-0   Андерлехт 1-0 0-0
ЦСКА Софија   4-7   Баерн Минхен 4-3 0-4

ФиналеУреди

26 мај 1982
Астон Вила   1–0   Баерн Минхен Стадион Фејенорд, Ротердам
Гледачи: 39,776
Судија: Жорж Конрат (Франција)
Вит   67' Извештај