Куп на ЕХФ за жени 2018-2019

Купот на ЕХФ за жени 2018–2019 било 38-мото издание на второто по ранг женско ракометно натпреварување на ЕХФ.

Куп на ЕХФ за жени
2018–2019
Информации за натпреварувањето
Спорт Ракомет
Датуми8 септември 201812 мај 2019
Екипи48+6 (квалификации)
16 (групна фаза)
Вебсајтeurohandball.com
Конечен пласман
ШампионУнгарија Шиофок Шиофок
ВицешампионДанска Тим Есбјерг Тим Есбјерг
Статистика за натпреварувањето
Најдобар стрелец(Хрватска Андреа Кобетиќ
(75 гола)

Шампион во ова издание била екипата на Шиофок од Унгарија која го совладала данскиот Тим Есбјерг во финалето со вкупен резултат 47–42.

Распределба на екипите

уреди
Групна фаза
  Ларвик   ИК Савехоф   Подравка Копривница   Битигхајм
Трето коло
  Баник Мост   Тим Есбјерг   МКС Лублин   СЧМ Крајова
  Ерд   Лада   Бера Бера   ЖОРК Јагодина
Второ коло
  Хипо   Хернинг-Икаст   Рамнику Валча   Астраханочка
  Букстехудер   Дунаујварош   Бесансон   Јоми Салерно
  Никобинг   Магура Чиснадие   Кубан Краснодар   Муратпаша БСК
  Шиофок   Нант   Бјасен
  Борусија Дортмунд   Залау   Сторхамар
Прво коло
  Виборг   Звезда Звенигород   Мецинген   Вац
  Париз 92   Фредрикштад   Славија Прага   Кастамону Беледијеси
  Заглебје Лубин   Х 65   Споно Иглс   Атлетико Гуардес
  БНТУ Минск   ВОК Амстердам   ИУВЕНТА Михаловце   Локомотива Загреб
  Галичанка   Азерсу   Металург   КХФ Шчипоња
  Макаби Аразим Рамат Ган   Груде   Јаут Јунион Атиену   Керјенг
  УХК Штокерау   ЛК Брул Хандбал   Далфсен   ЛК Ѕуг

Рапоред на натпревари

уреди

Следува распоредот на натпреварување и датите на ждрепките (сите ждрепки биле одржани во Виена, Австрија).[1]

Фаза Рунда Дата на ждрепка Прв натпревар Втор натпревар
Квалификации Прво коло 17 јули 2018 8–9 септември 2018 14–15 септември 2018
Второ коло 13–14 октомври 2018 20–21 октомври 2018
Трето коло 23 октомври 2018 10–11 ноември 2018 17–18 ноември 2018
Групна фаза Прво коло 22 ноември 2018 5–6 јануари 2019
Второ коло 12–13 јануари 2019
Трето коло 19–20 јануари 2019
Четврто коло 26–27 јануари 2019
Петто коло 2–3 февруари 2019
Шесто коло 9–10 февруари 2019
Нокаут фаза Четвртфинале 12 февруари 2019 2–3 март 2019 9–10 март 2019
Полуфинале 6–7 април 2019 13–14 април 2019
Финале 16 април 2019 4–5 мај 2019 11–12 мај 2019

Квалификации

уреди

Прво коло

уреди
Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Заглебје Лубин   57–47 1   Азерсу 27–21 30–26
Металург   26–64 2   Париз 92 15–31 11–33
Звезда Звенигород   58–47   ЛК Ѕуг 30–24 28–23
ВОК Амстердам   50–67 3   ИУВЕНТА Михаловце 24–37 26–30
Виборг   66–44 4   Галичанка 33–22 33–22
БНТУ Минск   62–33 5   Керјенг 33–17 29–16
Груде   41–90 6   Мецинген 24–43 17–47
Споно Иглс   71–28 7   КХФ Шчипоња 35–14 36–14
Атлетико Гуардес   83–21 8   Јаут Јунион Атиену 42–9 41–12
Далфсен   43–54 9   Фрдрикштад 27–28 16–26
Х 65   45–37   Локомотива Загреб 22–18 23–19
Славија Прага   56–53 12   УХК Штокерау 32–23 24–30
ЛК Брул Хандбал   46–58 10   Кастамону Беледијеси 19–31 27–27
Вац   84–54 11   Макаби Аразим Рамат Ган 39–27 45–27
Инфо
1 Домаќин во двата натпревари била екипата на Заглебје Лубин.
2 Домаќин во двата натпревари била екипата на ЖРК Металург.
3 Домаќин во двата натпревари била екипата на ИУВЕНТА Михаловце.
4 Домаќин во двата натпревари била екипата на Виборг.
5 Домаќин во двата натпревари била екипата на Керјенг.
6 Домаќин во двата натпревари била екипата на Мецинген.
7 Домаќин во двата натпревари била екипата на КХФ Шчипоња.
8 Домаќин во двата натпревари била екипата на Атлетико Гуардес.
9 Домаќин во двата натпревари била екипата на Фредрикштад.
10 Домаќин во двата натпревари била екипата на Кастамону Беледијеси.
11 Домаќин во двата натпревари била екипата на Вац.
12 Order of legs reversed after original draw.

Второ коло

уреди
Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Вац   48–67   Шиофок 22–35 26–32
ИУВЕНТА Михаловце   48–59   Никобинг 26–29 22–29
Славија Прага   45–57 1   Магура Чиснадие 25–28 20–29
Кубан Краснодар   54–42 2   БНТУ Минск 29–22 25–20
Јоми Салерно   47–67   Звезда Звенигород 22–32 25–35
Х 65   62–51   Муратпаша БСК 31–25 31–26
Нант   49–49 (гг)   Париз 92 31–26 18–23
Споно Иглс   35–78   Дунаујварош 21–35 14–43
Астраханочка   53–64   Мецинген 27–28 26–38
СЧМ Рамнику Валча   55–47   Кастамону Беледијеси 35–26 20–21
Виборг   59–49   Букстехудер 27–24 32–25
Хернинг-Икаст   52–45   Заглебје Лубин 31–19 21–26
Бесансон   53–49   Фредрикштад 31–23 22–26
Хипо   44–48   Атлетико Гуардес 22–20 22–28
Сторхамар   51–34   Бјасен 29–20 22–14
Залау   45–49   Борусија Дортмунд 25–25 20–24
Инфо
1 Домаќин во двата натпревари била екипата на Магура Чиснадие.
2 Домаќин во двата натпревари била екипата на Кубан Краснодар.

Трето коло

уреди
Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Виборг   57–27   ЖОРК Јагодина 31–16 26–11
Кубан Краснодар   59–58   Атлетико Гуардес 26–27 33–31
Тим Есбјерг   60–53   Париз 92 29–28 31–25
Лада   56–63   Шиофок 30–26 26–37
Баник Мост   43–63   Мецинген 19–28 24–35
Борусија Дортмунд   35–38   СЧМ Крајова 17–19 18–19
МКС Лублин   50–53   Бесансон 22–22 28–31
Хернинг-Икаст   43–35   Рамнику Валча 22–16 21–19
Ерд   56–60   Сторхамар 29–28 27–32
Дунаујварош   41–48   Бера Бера 18–26 23–22
Никобинг   54–47   Х 65 27–24 27–23
Звезда Звенигород   47–50   Магура Чиснадие 29–24 18–26

Групна фаза

уреди

Група А

уреди
Поз Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод Квалификација
1.     Тим Есбјерг 6 5 1 0 186 139 +47 11 Нокаут фаза
2.     Сторхамар 6 3 1 2 156 150 +6 7 Нокаут фаза
3.     Битигхајм 6 3 0 3 173 151 +22 6
4.     Магура Чиснадие 6 0 0 6 115 190 -75 0

Група Б

уреди
Поз Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод Квалификација
1.     Шиофок 6 6 0 0 188 149 +39 12 Нокаут фаза
2.     Хернинг-Икаст 6 4 0 2 164 157 +7 8 Нокаут фаза
3.     Мецинген 6 2 0 4 172 173 -1 4
4.     ИК Савехоф 6 0 0 6 139 184 -45 0

Група Ц

уреди
Поз Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод Квалификација
1.     Виборг 6 6 0 0 178 155 +23 12 Нокаут фаза
2.     Кубањ Краснодар 6 2 1 3 161 158 +3 5 Нокаут фаза
3.     Бесансон 6 2 0 4 162 172 -10 4
4.     Ларвик 6 1 1 4 152 170 -18 3

Група Д

уреди
Поз Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод Квалификација
1.     Подравка Копривница 6 4 0 2 160 154 +6 8 Нокаут фаза
2.     Никобинг Фалстер 6 3 1 2 151 145 +6 7 Нокаут фаза
3.     СЧМ Крајова 6 2 1 3 126 136 -10 5
4.     Бера Бера 6 2 0 4 170 172 -2 4

Нокаут фаза

уреди

Четвртфинале

уреди
Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Сторхамар   55–63   Шиофок 24–31 31–32
Хернинг-Икаст   52–50   Подравка Копривница 34–26 18–24
Кубан Краснодар   55–74   Тим Есбјерг 24–37 31–37
Никобинг   39–52   Виборг 20–28 19–24

Полуфинале

уреди
Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Шиофок   53–51   Виборг 28–24 25–27
Хернинг-Икаст   36–53   Тим Есбјерг 20–23 16–30

Финале

уреди
Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Тим Есбјерг   42–47   Шиофок 21–21 21–26

Резултати

5 мај 2019
15:00
Тим Есбјерг   21–21   Шиофок Блу Ватер Докен, Есбјерг
Гледачи: 2,556
Судии: Болиќ, Хурих (AUT)
Солберг 6 (12–10) 6 Кобетиќ
  3×  Извештај   3× 
11 мај 2019
20:30
Шиофок   26–21   Тим Есбјерг Кис Шилард Арена, Шиофок
Гледачи: 1,200
Судии: Опава, Валек (CZE)
Нзе Минко 7 (14–10) 6 Лишчевиќ, Полман
  3×  Извештај   3× 

Шиофок победил со вкупен резултат 47–42

Екипа победник

уреди
Победник на Лигата на шампионите во ракомет за жени 2018-2019

 
Шиофок
1. титула

Најдобри стрелци

уреди
Место Ракометарка Клуб Голови[2]
1   Андреа Кобетиќ     Шиофок 75
2   Хелене Гигстад Фауске     Хернинг-Икаст 70
3   Естел Нзе Минко     Шиофок 65

Погледни исто така

уреди

Наводи

уреди
  1. „Old Challenge cup foes off in Women'S EHF Cup“. European Handball Federation. Посетено на 17 July 2018.
  2. „Goalscorers“. Архивирано од изворникот на 2019-12-31. Посетено на 2019-12-31.

Надворешни врски

уреди