Јужен федерален округ

Карта


Јужен федерален округ (руски: Южный федеральный округ) е еден од осумте федерални окрузи на Русија. Се наоѓа најјугозападно, помеѓу Украина и Казахстан. Во него спаѓаат Преткавказието и рускиот дел на Кавказ, Северен Кавказ. Населението брои 13.963.874 жители по пописот од 2014, а округот зафаќа површина од 416.840 км2. Моменталниот полномошен претставник на претседателот е Димитриј Козак.

Местоположбата на Јужниот федерален округ во рамките на Русија

Федерални субјекти

уреди
# Знаме Грб Федерален субјект Површина во km2[1] Население Главен град/административен центар Карта
1     Република Адигеја 7,800 447,109 Мајкоп  
2     Астрахањска област 49,000 1,005,276 Астрахањ  
3     Република Калмикија 74,700 292,410 Елиста  
4     Краснодарски Крај 75,500 5,125,221 Краснодар  
5     Ростовска Област 101,000 4,404,013 Ростов на Дон  
6     Волгоградска Област 112,900 2,699,223 Волгоград  
Спорни територии (со Украина)
A     Република Крим[б 1] 26,100 1,966,801 Симферопол  
B     Севастопол[б 1] 900 379,200 Севастопол  

Надворешни врски

уреди
  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име area.