Кошарка на Летните олимписки игри 2000

Кошарката на Летните олимписки игри 2000 — официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Сиднеј, Австралија и тоа во машка и во женска конкуренција.

Олимписки кошаркарски турнир
Сиднеј 2000
Податоци
GamesЛетни олимписки игри 2000
ДомакинАвстралија
ГрадСиднеј
Дата16 септември – 1 октомври
Мажи
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Франција
3 бронза  Литванија
Жени
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Австралија
3 бронза  Бразил
Турнир
← Барселона 1992  Атина 2004 →

МедалиУреди

МажиУреди

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи   САД (USA)   Франција (FRA)   Литванија (LTU)

ЖениУреди

Настан Злато Сребро Бронза
Жени   САД (USA)   Австралија (AUS)   Бразил (BRA)


ТабелаУреди

Место Мажи Жени
Земја Н П П Земја Н П П
    САД 8 8 0   САД 8 8 0
    Франција 8 4 4   Австралија 8 7 1
    Литванија 8 5 3   Бразил 8 4 4
4   Австралија 8 4 4   Јужна Кореја 8 4 4
5   Италија 7 4 3   Франција 7 5 2
6   Југославија 7 4 3   Русија 7 3 4
7   Канада 7 5 2   Словачка 7 3 4
8   Русија 7 3 4   Полска 7 3 4
9   Шпанија 6 2 4   Куба 6 2 4
10   Кина 6 2 4   Канада 6 2 4
11   Нов Зеланд 6 1 5   Нов Зеланд 6 1 5
12   Ангола 6 0 6   Сенегал 6 0 6

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди