Кошарка на Летните олимписки игри 1992

Кошарката на Летните олимписки игри 1992 — официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Барселона, Шпанија и тоа во машка и во женска конкуренција.

Олимписки кошаркарски турнир
Барселона 1992
Податоци
GamesЛетни олимписки игри 1992
ДомакинШпанија
ГрадБарселона
Дата26 јули – 8 август
Мажи
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Хрватска
3 бронза  Литванија
Жени
Екипи8
Медали
1 злато ЗНД
2 сребро Кина
3 бронза  САД
Турнир
← Сеул 1988  Атланта 1996 →

МедалиУреди

МажиУреди

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи   САД (USA)   Хрватска (CRO)   Литванија (LTU)

ЖениУреди

Настан Злато Сребро Бронза
Жени   ЗНД   Кина (CHN)   САД (USA)


ТабелаУреди

Место Мажи Жени
Земја Н Поб. Пор. Земја Н Поб. Пор.
    САД 8 8 0   ЗНД 5 4 1
    Хрватска 8 6 2   Кина 5 3 2
    Литванија 8 6 2   САД 5 4 1
4   ЗНД 8 5 3   Куба 5 3 2
5   Бразил 8 4 4   Шпанија 5 3 2
6   Австралија 8 4 4   Чехословачка 5 1 4
7   Германија 8 3 5   Бразил 5 2 3
8   Порторико 8 3 5   Италија 5 0 5
9   Шпанија 7 3 4
10   Ангола 7 2 5
11   Венецуела 7 2 5
12   Кина 7 0 7

ПоврзаноУреди