Кочилари

село во Општина Градско

Кочилари — село во Општина Градско, во околината на градот Велес.

Кочилари
Кочилари во рамките на Македонија
Кочилари
Местоположба на Кочилари во Македонија
Кочилари на карта

Карта

Координати 41°39′54″N 21°51′45″E / 41.66500° СГШ; 21.86250° ИГД / 41.66500; 21.86250Координати: 41°39′54″N 21°51′45″E / 41.66500° СГШ; 21.86250° ИГД / 41.66500; 21.86250
Регион  Вардарски
Општина  Градско
Област Повардарие
Население 113 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 29031
Надм. вис. 150 м
Кочилари на општинската карта

Атарот на Кочилари во рамките на општината
Кочилари на Ризницата

Географија уреди

Кочилари се наоѓа на 15 километри јужно од Велес, северозападно од општинскиот центар Градско. Атарот на селото се граничи со атарите на селата Куридере на север, Згрополци на југ, Ногаевци на југоисток, но и со општините Велес на запад и Лозово на исток. Селото се наоѓа на надморска височина од околу 150 метри и е во близина на Вардар.

Историја уреди

За време на Отоманското Царство селото било дел од Велешката каза. Според бугарските извори, селото во 1878 година имало 52 домаќинства со 392 жители Муслимани, од кои 251 биле Торбеши.[2] Според истите бугарски извори, односно според Васил К’нчов, селото во 1900 година имало 630 жители, сите Турци.[3] По Балканските војни Турците од селото се иселиле во Турција.

Стопанство уреди

Главни стопански дејности на жителите се земјоделството и сточарството.

Население уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948885—    
19531.055+19.2%
1961146−86.2%
1971181+24.0%
1981177−2.2%
ГодинаНас.±%
1991140−20.9%
1994131−6.4%
2002130−0.8%
2021113−13.1%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 600 Турци.[4]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 130 жители, од кои 6 Македонци, 105 Албанци и 19 Турци.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 113 жители, од кои 5 Македонци, 72 Албанци, 15 Турци, 1 Бошњак, 15 останати и 5 лица без податоци.[6]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[7]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Лица без податоци. Вкупно
1948 885
1953 1.052 2 1 1.055
1961 16 81 46 2 1 146
1971 1 175 2 1 2 181
1981 150 25 2 177
1991 1 108 21 1 9 140
1994 1 119 11 131
2002 6 105 19 1 130
2021 5 72 15 1 15 5 113

Родови уреди

Кочилари било турско село.

Според истражувањата од 1920-1924, родови во селото:

 • Доселеници: Фаризлер (3 к.), Аметчаушлар (5 к.), Еминпеливанлар (7 к.), Хоџа-Алилер (8 к.), Козар-Шајинлар (5 к.), Али-Вејселер (7 к.), Мизин-Аметлер (15 к.), Алилџајалар (10 к.), Зулфалер (20 к.), Чам-Аметлер (11 к.) и Максуд-Усеинлер (9 к.) сите овие родови биле многу стари доселеници од Анадолија; Маџурлар (1 к.) доселени биле од околината на Ловеч во Бугарија. Основачот на родот дошол како домазет во родот Мизин-Аметлер; Мемедовци (1 к.) доселени биле во 1921 година од селото Мелница кај Велес.[8]

Самоуправа и политика уреди

Избирачко место уреди

Во селото постои избирачкото место бр. 2217 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[9]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 142 гласачи.[10]

Културни и природни знаменитости уреди

Археолошки наоѓалишта
 • Селиште — населба од римско време
 • Црква — црква и некропола од средниот век

Иселеништво уреди

Турците од селото во најголем број се иселени во Турција.

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 182-183.
 3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 157.
 4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 7. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат Архивирано на 10 декември 2021 г.. Државен завод за статистика.
 8. . Радовановиќ, Воислав (1924). Тиквеш и Раец. Белград. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)
 9. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 10. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски уреди