Кореница — село во Општина Кривогаштани, во околината на градот Прилеп.

Кореница
Кореница is located in Македонија
Кореница
Местоположба на Кореница во Македонија
Координати 41°21′22″N 21°19′31″E / 41.35611° N; 21.32528° E / 41.35611; 21.32528Координати: 41°21′22″N 21°19′31″E / 41.35611° N; 21.32528° E / 41.35611; 21.32528
Регион Прилепско Поле
Општина Coat of arms of Krivogaštani Municipality.svg Кривогаштани
Население 62 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 20050
Надм. вис. 572 м. м
Кореница на општинската карта
Кореница во Општина Кривогаштани.svg

Атарот на Кореница во рамките на општината

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во Општина Кривогаштани. Селото е рамничарско и се наоѓа во Пелагонија. Селото е неколку километри оддалечено од Крушево.

ИсториjaУреди

На крајот на XIX век, селото било дел од Прилепската каза на Отоманското Царство. Според статистиката на бугарскиот етнограф Васил К’нчов, селото во 1900 година имало 105 жители христијани Македонци.[1] Според податоците на бугарскиот публицист Димитар Мишев, селото имало 104 христијани Македонци.

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Кореница живееле 105 жители, сите Македонци.[2]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Кореница имало 104 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според пописот од 2002 година, во селото Кореница живеат 62 жители, сите Македонци.[4]

На табелата е прикажан бројот на жители низ сите пописни години:[5]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 105[2] 104[3] 187 204 212 181 142 95 87 62

РодовиУреди

Кореница е македонско село.

Родови во селото се: Костадиновци (6 к.), Зуламовци (1 к.) и Шамаковци (1 к.) староседеци; Бурневци (11 к.) доселени се во турско време од селото Локвени, таму живееле 70 години, право потекло им е од селото Велмевци, Железник; Звездаковци (4 к.) доселени се од селото Загорани, таму имаат истоимени роднини; Колевци (4 к.) доселени се од селото Годивле, таму им се род Филиповци.[6]

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 1509 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште. Во ова изборно место е опфатено и селото Расино.[7]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 42 гласачи.[8]

Религија и култураУреди

Цркви[9]
Археолошки наоѓалишта[10]
 • Долгачка - неопреден од непознат период;
 • Кале - неопреден од непознат период;
Спорт

ИселеништвоУреди

Се знае за следните постари иселени родови и семејства од ова село.

Наумовци иселени се во селото Турско. Од родот Шамаковци има иселеници во Средорек, Крушево и во Белград.[6]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.237.
 2. 2,0 2,1 Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр.237.
 3. 3,0 3,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.166-167.
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 6. 6,0 6,1 „36 Битољско-прилепска котлина, Ј. Трифуноски.pdf“. Google Docs. Посетено на 2019-01-02.
 7. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 8. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 9. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
 10. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998

Надворешни врскиУреди