Долгачка (Кореница)

Долгачка
археолошко наоѓалиште
Долгачка is located in Македонија
Долгачка
Местоположба на Долгачка во Македонија
Местоположба 41°21′22″N 21°19′31″E / 41.35611° N; 21.32528° E / 41.35611; 21.32528Координати: 41°21′22″N 21°19′31″E / 41.35611° N; 21.32528° E / 41.35611; 21.32528
Основни податоци
Име Долгачка
Место Кореница
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“

Долгачкаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Кореница. Наоѓалиштето поради неистраженоста не е датирано и е од непознат тип. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека источно од селото, во котлинскиот дел на селскиот атар на длабочина од половина метар се забележуваат телеми од градби како и мноштво на покривен градежен материјал. Според мештаните наоѓалиштето се смета за населба, од која жителите биле раселени поради поплави.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998