Подвис (Прилепско)


Подвис (порано: Турско) — село во Општина Кривогаштани, во околината на градот Прилеп.

Подвис
Село Подвис 1.jpg
Подвис is located in Македонија
Подвис
Местоположба на Подвис во Македонија
Координати 41°23′34″N 21°19′36″E / 41.39278° N; 21.32667° E / 41.39278; 21.32667Координати: 41°23′34″N 21°19′36″E / 41.39278° N; 21.32667° E / 41.39278; 21.32667
Регион Прилепско Поле
Општина Coat of arms of Krivogaštani Municipality.svg Кривогаштани
Население 143 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 7524
Надм. вис. 601 м. м
Подвис на општинската карта
Krivogaštani Municipality.svg

Атарот на Подвис во рамките на општината
Commons-logo.svg Подвис на Ризницата

Географиja и местоположбаУреди

Селото Подвис е сместено во Прилепско Поле, западно од градот Прилеп.

ИсториjaУреди

Во XIX век селото се викало Турско, иако во него не живеел ниту еден Турчин.

Во XIX век селото било дел од Прилепската каза во Отоманското Царство.

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Подвис живееле 140 жители, сите Македонци.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Подвис имало 80 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Според пописот од 2002 година, во Подвис живееле 143 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан бројот на жители низ сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 140[1] 80[2] 218 240 271 242 232 181 152 143

РодовиУреди

Подвис е македонско село.

Родови во селото се: Пејовци (3 к.) доселени се од селото Крушевица, Мариово, го знаат следното родословие: Цветко (жив на 70 г. во 1950-тите) Аце-Станко-Пејо, основачот на родот кој се доселил; Близнаковци (2 к.) не знаат од каде се доселени; Кутурџиовци (2 к.) доселени се од селото Мало Илино, Железник; Новевци (12 к.) по потекло се од Воѓани. Од зулум пребегнале во Крушево, па потоа прешле во Пресил, го знаат следното родословие: Јордан (жив на 41 г. во 1950-тите) Анѓеле-Нове, основачот на родот кој се доселил; Мрснакора (1 к.) од Годивле преминале во Воѓани, па во Бирино, и на крај дошле во денешното село; Дробачовци (1 к.) доселени се од селото Лажани; Врбјанци (2 к.) доселени се во 1910 година од селото Врбјани, и таму биле доселени однекаде; Кукевци (1 к.) од Свето Митрани прешле во Крушево, па од таму овде; Наумовци (2 к.) доселени се во 1923 година од селото Кореница, таму се викале Пресилци бидејќи дошле од селото Пресил; Сираковци (2 к.) доселени се во 1929 година од селото Годивле, таму припаѓале на родот Несторовци; Белувци (1 к.) доселени се во 1946 година од селото Белушино.[5]

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 1212 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 88 гласачи.[7]

ИселеништвоУреди

Од селото Подвис има иселено многу жители, претежно во прекуокеанските земји, но има и во европските земји, но нивниот број е помал во однос на оние во прекуокеанските земји

Религија и култураУреди

Цркви[8]Уреди

 • Црква „Св. Троица“ - главната селска црква, е еднокорабна градба, со полукружна апсида на источната страна. Изградена е во 1924 година, врз темелите на постара црква, а преосветена е во 1999 година.

Редовни настаниУреди

Црквата „Св.Тројца“ е светена на 11 јуни и отогаш секоја година во дворот на црквата се одржува кумство, секој член има право да биде кум со претходна пријава.

Археолошки наоѓалиштаУреди

 • Бавчи — некропола од доцноантичко време;[9]
 • Кале - непознато од неопределено време;[10]
 • Пустинско - непознато од неопределено време;[10]

СпортУреди

УчилиштеУреди

Во склоп на општина Кривогаштани и основното училиште „Манчу Матак“, во село Подвис се наоѓа едно од подрачните училишта со многу мал број на ученици.

ИселеништвоУреди

Се знае за следните постари иселени родови и семејства од ова село.

Кутурџиовци иселени се во селото Бело Поле. Думановци иселени се во селото Локвени. Од родови во селото, Кутурџиовци и Кукевци по едно семејство се преселило во Крушево. А иселеници има и во Прилеп.[10]

ГалеријаУреди

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.237.
 2. 2,0 2,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.166-167.
 3. „Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година)“. Државен завод за статистика.
 4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 5. „36 Битољско-прилепска котлина, Ј. Трифуноски.pdf“. Google Docs. Посетено на 2019-01-02.
 6. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 8. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
 9. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
 10. 10,0 10,1 10,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди