Кале (Кореница)

Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Македонија
Кале
Местоположба на Кале во Македонија
Местоположба 41°21′22″N 21°19′31″E / 41.35611° N; 21.32528° E / 41.35611; 21.32528Координати: 41°21′22″N 21°19′31″E / 41.35611° N; 21.32528° E / 41.35611; 21.32528
Основни податоци
Име Кале
Место Кореница
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено

Период непознат период
Портал „Археологија“

Кале или Градиштеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Кореница. Наоѓалиштето поради неистраженоста не е датирано и е од непознат тип. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека западно од селото на врвот на едно возвишение (кота 600 метри) се забележуваат остатоци од ѕидови, ќерамиди и керамика. Според мештаните наоѓалиштето се смета за стара населба од хеленистичко време.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998