Копаница

село во Општина Сарај


Копаница — село во Општина Сарај, во околината на градот Скопје. Спред пописот од 2002 година, селото имало население од 1.714 жители.

Копаница
Копаница (1).jpg

Поглед кон Копаница

Копаница is located in Македонија
Копаница
Местоположба на Копаница во Македонија
Координати 42°4′40″N 21°14′17″E / 42.07778° СГШ; 21.23806° ИГД / 42.07778; 21.23806Координати: 42°4′40″N 21°14′17″E / 42.07778° СГШ; 21.23806° ИГД / 42.07778; 21.23806
Општина Coat of arms of Saraj Municipality.svg Сарај
Население 1.714 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 25075
Надм. вис. 534 м. м
Копаница на општинската карта
Копаница во Општина Сарај.svg

Атарот на Копаница во рамките на општината
Commons-logo.svg Копаница на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во западните делови на Скопската Котлина, на излезот од Дервенската Клисура. Селото се наоѓа во подножјето на Жеден.

ИсторијаУреди

Местото е населено барем од римско време, за што сведочат наодите во наоѓалиштето Дренки во селото.

Како село со албанско население било означено од страна на Леонард Шулце Јена во 1927 година.[1] Исто така, слични податоци дава и Афанасиј Селишчев во 1929 година.[2]

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 1.714 жители. Следува табела на националната структура на населението[3]

Националност Вкупно
Македонци 1
Турци 0
Роми 0
Албанци 1 710
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 3

РодовиУреди

Копаница е албанско село.

Според истражувањата од 1940-тите родови во селото се:

  • Ќуште (33 к.) староседелци. Исламот го примиле во почетокот од XIX век, кога и се албанизирале. Најстарите муслимански предци им биле. Зекир, Али и Браим. Имаат православни роднини кои од Копаница се иселиле во селото Кучково (Ќунтовци).
  • Маноџе (36 к.) доселени се во XVIII век од некое место во северна Албанија.
  • Маршеје (34 к.) доселени се од северна Албанија. Имаат роднини во селото Мерово.
  • Реџе (10 к.) доселени се од северна Албанија на почетокот од XIX век.
  • Љаја (16 к.) потекло и време на доселување како и претходниот род.[4]

ИселеништвоУреди

Од старото православно население кое живеело во селото, а се иселило се знае само за родот Ќунтовци или Бировци. Они се иселиле во селото Кучково. Во Копаница биле двајца браќа, едниот го прифатил исламот, а другиот се иселил во селото Кучково. Од Кучково се иселиле во населбата Ѓорче Петров, Скопје, Куманово и Кралево.[4]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927
  2. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. 4,0 4,1 Трифуноски, Јован (1954). Скопски Дервен. Белград: Српски етнографски зборник.

Надворешни врскиУреди