Бабина Нива (Клиново)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Бабина Ниваархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Клиново.

Бабина Нива is located in Македонија
Бабина Нива
Местоположба на Бабина Нива во Македонија
Местоположба 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861Координати: 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861
Основни податоци
Место Клиново
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Наоѓалиштето претставува населба од среден век.

На југоисточниот раб на селото се наоѓаат грамади од градежен камен, фрагменти од питоси, а спорадично и фрагменти од керамички садови.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 152, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069