Градиштанска Црква (Клиново)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Градиштанска Цркваархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Клиново.

Градиштанска Црква
археолошко наоѓалиште
Градиштанска Црква is located in Македонија
Градиштанска Црква
Местоположба на Градиштанска Црква во Македонија
Местоположба 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861Координати: 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861
Основни податоци
Место Клиново
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Наоѓалиштето претставува населба од доцната антика.

На 2,5 км југоисточно од утоката на Блашница во Црна Река, на извонредно поволна местоположба, во непосредната близина на црквата се сре- ќаваат грамади од градежен камен и фрагменти од керамички садови и питоси. Во олтарот на црквата се наоѓа ара поставена како носач на чесната трпеза, најдена на ова наоѓалиште.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 152, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069