Катуништа (Клиново)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Катуништа археолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Клиново.

Катуништа is located in Македонија
Катуништа
Местоположба на Катуништа во Македонија
Местоположба 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861Координати: 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861
Основни податоци
Место Клиново
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Наоѓалиштето претставува населба и некропола од доцната антика.

Кај утоката на реката Блашница во Црна Река, на простор од 300 × 200 м се наоѓаат грамади од градежен камен, фрагменти од керамички садови и питоси. Откриен е и фрагмент од надгробна стела.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 152, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069