Крст (Клиново)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Крст археолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Клиново.

Крст is located in Македонија
Крст
Местоположба на Крст во Македонија
Местоположба 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861Координати: 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861
Основни податоци
Место Клиново
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Наоѓалиштето претставува некропола од доцната антика.

На северната периферија на наоѓалиштето Катуништа, на десниот брег на реката Блашница се откриени гробови градени од тули - тип циста.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 152, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069