Самарџица (Клиново)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Самарџицаархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Клиново.

Самарџица is located in Македонија
Самарџица
Местоположба на Самарџица во Македонија
Местоположба 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861Координати: 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861
Основни податоци
Место Клиново
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Наоѓалиштето претставува населба од среден век.

На 2 км западно од селото, преку реката Сушица и ридот Старецот се среќаваат фрагменти од керамички садови, питос и, грамади од градежен камен и покривни ќерамиди.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 152, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069