Колиби (Клиново)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Колиби археолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Клиново.

Колиби is located in Македонија
Колиби
Местоположба на Колиби во Македонија
Местоположба 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861Координати: 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861
Основни податоци
Место Клиново
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдување).svg утврдување


Период среден век
Портал „Археологија“

Наоѓалиштето претставува утврдување од среден век.

Преку реката Сушица, на ридот Стојанова Дупка, кој е на 7 км западно од селото, се среќаваат грамади од кршен камен и фрагменти од покривни ќерамиди, што упатуваат на помала фортификација.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 152, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069