Каврачки манастир

манастир во Македонија

Каврачки манастирманастир во североисточниот дел на Македонија, во близина на селото Каврак.[1]

Каврачки манастир
Поглед на манастирската црква
Информации
Целосно имеКаврачки манастир
Други имињаМанастир „Света Петка“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвета Петка
ЕпархијаКумановско-осоговска
ЦрквиЦрква „Св. Петка“
Личности
Место
МестоКаврак, Општина Кратово Македонија Македонија
Координати42°7′27″N 22°17′23″E / 42.12417° СГШ; 22.28972° ИГД / 42.12417; 22.28972
Видливи остатоциедна црква, параклис, конак, чешма, помошни објекти
Отворен за јавностада
Други информации(Кратовска парохија)

Местоположба

уреди

Се наоѓа во близина на регионалниот пат 29271, од каде се двои асфалтен пат до манастирот.

Градби

уреди

Во склоп на манастирот влегуваат една црква, параклис, конак, чешма и помошни објекти.

Црква „Св. Петка“

уреди

Црквата е единствениот храм во манастирот.

Параклис „Св. Илија“

уреди

Во непосредна близина на црквата се наоѓа и параклисот „Св. Илија“.

Конаци

уреди

Во 2016 година, манастирот добил конак изграден со донација од холандската амбасада, швајцарската агенција за развој и Општина Кратово.[2]

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 14. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Кратово вложува во манастирски туризам, Посетено на 2022-10-31