Параклис „Св. Илија“ - Каврак

параклис во Каврак

Свети Илијас — параклис во близина на кратовското село Каврак. Сместен е непосредно покрај манастирската црква „Св. Петка“.

Свети Илијас

Поглед на параклисот

македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кумановско-кратовско
Местоположба
Место Каврак
Општина Кратово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Архитектонски опис

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди