Црква „Св. Петка“ - Каврак

црква во селото Каврак

Света Петка — манастирска црква на Каврачкиот манастир во селото Каврак, во Општина Кратово.[1]

Света Петка

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кумановско-кратовско
Парохија Кратовска
Местоположба

Карта

Координати 42°07′27.1″N 22°17′19.5″E / 42.124194° СГШ; 22.288750° ИГД / 42.124194; 22.288750
Место Каврак
Општина Кратово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Архитектонски опис

Местоположба

уреди

Се наоѓа во близина на регионалниот пат 29271, од каде се двои асфалтен пат до црквата.

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 46. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски

уреди