КАФ Лига на шампиони

КАФ Лигата на шампионите е годишно континентално клупско фудбалско натпреварување управувано од страна на Африканската фудбалска конфедерација (КАФ). Најдобрите клубови од најдобрите фудбалските лиги во Африка се поканети да учествуваат на ова натпреварување, кој е најважното клупско фудбалско натпреварување на континентот и е еквивалент на УЕФА Лигата на шампионите. Поради спонзорскиот договор со француската компанија Тотал, официјалното име на натпреварувањето е Тотал КАФ Лига на шампиони, или исто така во употреба е и Тотал Лига на шампиони.[1]

КАФ Лига на шампиони
CAF Champions League.png
РегионАфрика
КонфедерацијаКАФ
Основана1964 (од 1997 во моменталниот формат)
Број на клубови16 (групна фаза)
52 (вкупно)
Актуелен шампионЕсперанс Тунис Есперанс Тунис (4. титула)
(2018-2019)
Најмногу титулиАл Ахли Ал Ахли (8)
Мрежно местоКАФ Лига на шампиони
ТрофејCAF Champions League Trophy.svg
КАФ Лига на шампиони 2019-2020

Победникот на турнирот стекнува право да учествува на Светското клупско првенство, турнир на кој се натпреваруваат сите клубови шампиони од сите шест континентални конфедерации, а исто така се соочува и со победникот на КАФ Купот на конфедерации во Суперкупот на КАФ следната сезона.

Египетскиот Ал Ахли е најуспешниот клуб во историјата на натпреварувањето, освојувајќи го турнирот осум пати. Египетските клубови имаат акумулирано најголем број победи, освојувајќи ја титулата 14 пати. Моментален шампион е мароканската Видад Казабланка, кои ја забележаа својата втора титула во историјата на натпреварувањето, совладувајќи го Ал Ахли во финалето 2017.

ИсторијаУреди

Првите годиниУреди

На почетокот, натпреварувањето ги опфаќало сите шампиони на националните лиги на африканските земји кои биле членови на КАФ. Натпреварувањето траело 12 месеци и се играло по купски систем, по кој во секое коло се играле по два натпревари (дома-гости) сè до четвртфиналето, каде екипите играле по еден натпревар на неутрален терен и победникот се пласирал понатаму.

Првиот 'Африкански Куп на шампиони' одигран е во 1964 година, а првата екипа која го освоила трофејот бил камерунскиот Орикс Дуала, кој го победил Стад Малијан од Мали со 2-1 во финалниот натпревар.

Во 1965 година турнир не бил одржан, но организаторите не се откажале од него и повторно е организиран во 1966 година. Сега сите фази на натпреварување се играле по двоен систем ‘домаќин и гостин’, а во финалето играле Реал Бамако од Мали и Стад Абиџан од Брегот на Слоновата Коска. Реал Бамако ја искористил предноста на домашниот терен во првиот натпревар и победил со 3-1, но во реваншот во гости во Абиџан изгубил со 4-1 и останал без титулата која му припаднала на Стад Абиџан.

Во финалето 1967 година се сретнале Асанте Котоко од Гана и TП Мазембе од ДР Конго. Двата натпревари биле завршени со нерешен резултат (1-1 и 2-2). Бидејќи тогаш не важело правилото гол во гости, КАФ предложил да се одигра и трет натпревар, но екипата од Гана го одбила тој предлог поради што титула му припднала на Мазембе, кои и во следната сезона повторно бил шампион.

Во 1970 година во финалето повторно се сретнале Асанте Котоко и Мазембе. Првиот натпревар бил одигран во Гана и завршил со резултат 1-1, но во реваншот на гостински терен Асанте славеле со 2-1 и така ја освоиле титулата која ја испуштиле пред три години.

Во текот на седумдесеттите години доаѓа успон на камерунските фудбалски клубови, кои поставиле основа за успесите на камерунската репрезентација. Од 1971 до 1980 година камерунските екипи освоиле 4 титули Африкански првак: Канон Јаунде трипати (1971, 1978 и 1980) и УС Дуала еднаш 1979. Покрај успесите на екипите од Камерун, во тој период и Хафија Конакри од Гвинеја имала свои златни години, освојувајќи ја титулата шампион трипати (1972, 1975 и 1977).

Египетска доминацијаУреди

Иако само две екипи од Северна Африка ја освоиле титулата пред 1981 година - Исмаили од Египет во 1969 и МК Алжир од Алжир во 1976 – од тогаш, екипите од оваа регија го преземаат приматот и започнува нивната доминација во натпреварувањето, освојувајќи 22 титули од последните 28 турнири.

Посебно биле доминантни двата египатски фудбалски гиганти од Каиро, Ал Ахли и Замалек. Ал Ахли победил рекордни осум пати: 1982, 1987, 2001, 2005, 2006, 2008, 2012 и 2013; а Замалек има пет титули: 1984, 1986, 1993, 1996 и 2002.

Друга екипа од Северна Африка која исто така имала доста успеси во натпреварувањето е Раџа Казабланка од Мароко, која победила трипати: 1989, 1997 и 1999.

Развој на КАФ Лигата на шампионитеУреди

Покрај воведување на правилото гол во гости многу малку се менувало во системот на натпреварувањето до 1997 година. Таа година, КАФ започнал да спроведува реформи во натпреварувањето, како што УЕФА го направила истото пет години порано, создадена е групна фаза во почетокот на турнирот и натпреварувањето го менува името во КAФ Лига на шампиони. КАФ исто така претставил и парични награди за учесниците.

Победник је добивал 1.000.000 американски долари а поразениот во финалето 750,000, новата Лига на шампиони станала второ најбогато фудбалско клупско натпреварување во Африка после Јужноафриканската Премиер лига која го наградува победникот со 2.000.000 американски долари.

По новиот формат, Лигата на шампионите се состои од серија прелиминарни рунди сè до фазата последните 16. Во оваа фаза екипите се поделени во 4 групи со по 4 клуба каде играат по двоен систем дома гости од кои првопласираните две екипи од секоја група поминуваат во четвртфиналето. Од четвртфиналето па до самиот крај на натпреварувањето (вклучувајќи го и финалето) се игра по куп систем во два натпревари дома-гости.

Во 2010 година, TП Мазембе од ДР Конго станал првата екипа која по вторпат успеала да ја освои титулата две години по редом. Првпат тоа го сториле во 1967 и 1968, а го повториле во 2009 и 2010.

Во КAФ Лигата на шампионите учествуваат победниците од сите национални лиги кои се членови на КАФ, како и шампионот од претходната година. Од 2004. година право да учествуваат имаат и второпласираните екипи од 12-те најдобро рангирани фудбалски лиги во Африка. После оваа реформа доаѓа до спојување на КАФ Купот (натпреварување во кое учествувале второпласираните екипи од африканските национални првенства) и КАФ Купот на победниците на куповите и создаден е КАФ Купот на конфедерации.

СпонзориУреди

Период Спонзор Име на турнирот
2004-2008   МТН МТН КАФ Лига на шампиони
2009-2016   Оринџ Оринџ CAF Champions League
2016-2023   Тотал Тотал КАФ Лига на шампиони

Парични наградиУреди

Конечен
пласман
Парична награда
Шампион US$2.5 милиони
Вицешампион US$1.25 милиони
Полуфиналист US$0.8 милиони
Четвртфиналист US$0.65 милиони
Трет во групната фаза US$0.55 милиони
Четврт во групната фаза US$0.55 милиони

ФиналињаУреди

Африкански Куп на шампиони (1964—1997)Уреди

Година Домаќин Резултат Гостин Стадион Гледачи
1964
Детали
  Орикс Дуала 2 - 1   Стад Малијан Стадион Акра, Акра
1966
Детали
  Реал Бамако 3 - 1   Стад Абиџан Мунисипал, Бамако
  Стад Абиџан 4 - 1   Реал Бамако Феликс Уфује-Буањи, Абиџан
  Стад Абиџан победил со вкупен резултат 5 - 4
1967
Детали
  Асанте Котоко 1 - 1   TП Мазембе Стадион Кумаси, Кумаси
  TП Мазембе 2 - 2   Асанте Котоко Стадион 20 мај, Киншаса
  TП Мазембе н/o   Асанте Котоко Стадион Омниспорт Јаунде, Јаунде
  ТП Мазембе ја освоил титулата затоа што Асанте Котоко не се согласиле да играат трет натпревар
1968
Детали
  TП Мазембе 5 - 0   Етуал Филант Стадион 20 мај, Киншаса
  Етуал Филант 4 - 1   TП Мазембе Стадион Генерал Ејадема, Ломе
  ТП Мазембе победил со вкупен резултат 6 - 4
1969
Детали
  TП Мазембе 2 - 2   Исмаили Стадион 20 мај, Киншаса
  Исмаили 3 - 1   TП Мазембе Интернационален стадион во Каиро, Каиро
  Исмаили победил со вкупен резултат 5 - 3
1970
Детали
  Асанте Котоко 1 - 1   TП Енгелберт Стадион Кумаси, Кумаси
  TП Енгелберт 1 - 2   Асанте Котоко Стадион 20 мај, Киншаса
  Асанте Котоко победил со вкупен резултат 3 - 2
1971
Детали
  Асанте Котоко 2 - 0   Канон Јаунде Стадион Кумаси, Кумаси
  Канон Јаунде 2 - 0   Асанте Котоко Воен стадион Гаруа, Јаунде
  Канон Јаунде 1 - 0   Асанте Котоко Воен стадион Гаруа, Јаунде
  Канон Јаунде победил со 1-0 во 3. натпревар
1972
Детали
  Хафија 4 - 2   Симба Стадион 28 септември, Конакри
  Симба 2 - 3   Хафија Стадион Накивубо, Кампала
  Хафија победила со вкупен резултат 7 - 4
1973
Детали
  Асанте Котоко 4 - 2   Вита Клуб Стадион Кумаси, Кумаси
  Вита Клуб 3 - 0   Асанте Котоко Стадион 20 мај, Киншаса
  Вита Клуб победил со вкупен резултат 5 - 4
1974
Детали
  КАРА Бразавил 4 - 2   Газл Ел Махала Стадион на Револуцијата, Бразавил
  Газл Ел Махала 1 - 2   КАРА Бразавил Стадион Ел Махала, Махала ел Кубра
  КАРА Бразавил победил со вкупен резултат 6 - 3
1975
Детали
  Хафија 1 - 0   Енугу Ренџерс Стадион 28 септември, Конакри
  Енугу Ренџерс 1 - 2   Хафија Национален стадион во Лагос, Лагос
  Хафија победила со вкупен резултат 3 - 1
1976
Детали
  Хафија 3 - 0   МК Алжир Стадион 28 септември, Конакри
  МК Алжир 3 - 0
(пенали: 4 - 1)
  Хафија Стадион 5 јули 1962, Алжир
  МК Алжир победил по изведување на пенали со 4 - 1 (вк. резултат 3 - 3)
1977
Детали
  Хартс оф Оук 0 - 1   ФК Хафија Спортски стадион во Акра, Акра
  ФК Хафија 3 - 2   Хартс оф Оук Стадион 28 септември, Конакри
  Хафија победила со вкупен резултат 4 - 2
1978
Детали
  Хафија 0 - 0   Канон Јаунде Стадион 28 септември, Конакри
  Канон Јаунде 2 - 0   Хафија Стадион Омниспорт, Јаунде
  Канон Јаунде победил со вкупен резултат 2 - 0
1979
Детали
  Хартс оф Оук 1 - 0   Унион Дуала Спортски стадион во Акра, Акра
  Унион Дуала 1 - 0
(пенали: 5 - 3)
  Хартс оф Оук Стадион Омниспорт, Јаунде
  Унион Дуала победил по изведување на пенали со 5 - 3 (вк. резултат: 1 - 1)
1980
Детали
  Канон Јаунде 2 - 2   Билима Воен стадион Гаруа, Јаунде
  Билима 0 - 3   Канон Јаунде Стадион 20 мај, Киншаса
  Канон Јаунде победил со вкупен резултат 5 - 2
1981
Детали
  ЈС Кабилија 4 - 0   Вита Клуб Стадион 1 ноември 1954, Тизи Узу
  Вита Клуб 0 - 1   ЈС Кабилија Стадион 20 мај, Киншаса
  ЈС Кабилија победила со вкупен резултат 5 - 0
1982
Детали
  Ал Ахли 3 - 0   Асанте Котоко Интернационален стадион во Каиро, Каиро
  Асанте Котоко 1 - 1   Ал Ахли Спортски стадион во Кумаси, Кумаси
  Ал Ахли победил со вкупен резултат 4 - 1
1983
Детали
  Ал Ахли 0 - 0   Асанте Котоко Интернационален стадион во Каиро, Каиро
  Асанте Котоко 1 – 0   Ал Ахли Спортски стадион во Кумаси, Кумаси
  Асанте Котоко победил со вкупен резултат 1 - 0
1984
Детали
  Замалек 2 - 0   Шутинг Старс Интернационален стадион во Каиро, Каиро
  Шутинг Старс 0 - 1   Замалек Национален стадион во Лагос, Лагос
  Замалек победил со вкупен резултат 3 - 0
1985
Детали
  ФАР Рабат 5 - 2   Билима Стадион Принц Мулај Абделах, Рабат
  Билима 1 - 1   ФАР Рабат Мобуту стадион, Лубумбаши
  ФАР Рабат победил со вкупен резултат 6 - 3
1986
Детали
  Замалек 2 - 0   Африка Спортс Интернационален стадион во Каиро, Каиро
  Африка Спортс 2 - 0
(пенали: 2 - 4)
  Замалек Стадион Феликс Уфује-Буањи, Абиџан
  Замалек победил по изведување на пенали 4 - 2 (вк. резултат : 2 - 2)
1987
Детали
  Ал Хилал 0 - 0   Ал Ахли Стадион Ал Хилал, Омдурман
  Ал Ахли 2 - 0   Ал Хилал Интернационален стадион во Каиро, Каиро
  Ал Ахли победил со вкупен резултат 2 - 0
1988
Детали
  Хартленд 1 - 0   ЕС Сетиф Либерти стадион, Ибадан
  ЕС Сетиф 4 - 0   Хартленд Стадион Мухамед Хамлауи, Константин 45,000
  ЕС Сетиф победил со вкупен резултат 4 - 1
1989
Детали
  Раџа Казабланка 1 - 0   МК Оран Стадион Мухамед V, Казабланка 50,000
  МК Оран 1 - 0
(пенали: 2 - 4)
  Раџа Казабланка Стадион 19 јуни 1965, Оран 40,000
  Раџа Казабланка победила по изведување на пенали 4 - 2 (вк. резултат : 1 - 1)
1990
Детали
  ЈС Кабилија 1 - 0   Нкана Стадион 5 јули 1962, Алжир 70,000
  Нкана 1 - 0
(пенали: 2 - 4)
  ЈС Кабилија Индепанданс стадион, Лусака 35,000
  ЈС Кабилија победила по изведување на пенали 5 - 3 (вк. резултат : 1 - 1)
1991
Детали
  Клуб Африкан 6 - 2   Вила Стадион Ел Мензах, Тунис 40,000
  Вила 1 - 1   Клуб Африкан Стадион Накивубо, Кампала 25,000
  Клуб Африкан победил со вкупен резултат 7 - 3
1992
Детали
  Видад Казабланка 2 - 0   Ал Хилал Стадион Муhамед V, Казабланка
  Ал Хилал 0 - 0   Видад Казабланка Стадион Ал Хилал, Омдурман
  Видад Казабланка победила со вкупен резултат 2 - 0
1993
Детали
  Асанте Котоко 0 - 0   Замалек Спортски стадион во Кумаси, Кумаси
  Замалек 0 - 0
(пенали: 7 - 6)
  Асанте Котоко Интернационален стадион во Каиро, Каиро
  Замалек победил по изведување на пенали со 7 - 6 (вк. резултат : 0 - 0)
1994
Детали
  Замалек 0 - 0
  Есперанс Тунис Интернационален стадион во Каиро, Каиро
  Есперанс Тунис 3 - 1   Замалек Стадион Ел Мензах, Тунис
  Есперанс Тунис победил со вкупен резултат 3 - 1
1995
Детали
  Орландо Пајретс 2 - 2   АСЕК Мимозас ФНБ стадион, Јоханезбург
  АСЕК Мимозас 0 - 1   Орландо Пајретс Стадион Феликс Уфје-Буањи, Абиџан
  Орландо Пајретс победил со вкупен резултат 3 - 2
1996
Детали
  Шутинг Старс 2 - 1   Замалек Стадион Лекан Салами, Ибадан
  Замалек 2 - 1
(пенали: 5 - 4)
  Шутинг Старс Интернационален стадион во Каиро, Каиро
  Замалек победил по изведување на пенали 5 - 4 (вк. резултат : 3 - 3)

КАФ Лига на шампиони (од 1997 година)Уреди

Година Домаќин Резултат Гостин Стадион Гледачи
1997
Детали
  Ашанти Голд 1 - 0   Раџа Казабланка Стадион Лен Клеј, Обаси 20,000
  Раџа Казабланка 1 - 0
(пенали: 5 - 4)
  Ашанти Голд Стадион Мухамед V, Казабланка 85,000
  Раџа Казабланка победила по изведување на пенали 5 - 4 (вк. резултат : 1 - 1)
1998
Детали
  Дајнамос 0 - 0   АСЕК Мимозас Национален спортски стадион, Хараре 45,000
  АСЕК Мимозас 4 - 2   Дајнамос Стадион Феликс Уфје-Буањи, Абиџан 50,000
  АСЕК Мимозас победил со вкупен резултат 4 - 2
1999
Детали
  Раџа Казабланка 0 - 0   Есперанс Тунис Стадион Пер-Жего, Казабланка
  Есперанс Тунис 0 - 0
(пенали: 3 - 4)
  Раџа Казабланка Стадион Ел Мензах, Тунис 50,000
  Раџа Казабланка победила по изведување на пенали со 4 - 3 (вк. резултат : 0 – 0)
2000
Детали
  Есперанс Тунис 1 - 2   Хартс оф Оук Стадион Ел Мензах, Тунис 30,000
  Хартс оф Оук 3 - 1   Есперанс Тунис Спортски стадион во Акра, Акра 45,000
  Хартс оф Оук победил со вкупен резултат 5 - 2
2001
Детали
  Мамелоди Сандаунс 1 - 1   Ал Ахли Стадион Лофтус Версфелд, Преторија 5,000
  Ал Ахли 3 - 0   Мамелоди Сандаунс Интернационален стадион во Каиро, Каиро 80,000
  Ал Ахли победил со вкупен резултат 4 - 1
2002
Детали
  Раџа Казабланка 0 - 0   Замалек Стадион Мухамед V, Казабланка
  Замалек 1 - 0   Раџа Казабланка Интернационален стадион во Каиро, Каиро
  Замалек победил со вкупен резултат 1 - 0
2003
Детали
  Ењимба 2 - 0   Исмаили Ењимба Интернешнл стадион, Аба
  Исмаили 1 - 0   Ењимба Исмаилија стадион, Исмаилија
  Ењимба победила со вкупен резултат 2 - 1
2004
Детали
  Етуал ду Сахел 2 - 1   Ењимба Стадион Олимпик д Сус, Сус
  Ењимба 2 – 1
(пенали: 5 - 3)
  Етуал ду Сахел Ењимба Интернационал стадион, Аба
  Ењимба победила по изведување на пенали со 5 - 3 (вк. резултат : 3 - 3)
2005
Детали
  Етуал ду Сахел 0 - 0   Ал Ахли Стадион Олимпик д Сус, Сус 20,000
  Ал Ахли 3 - 0   Етуал ду Сахел Стадион на Војната академија, Каиро 35,000
  Ал Ахли победил со вкупен резултат 3 - 0
2006
Детали
  Ал Ахли 1 - 1   Сфаксијен Интернационален стадион во Каиро, Каиро
  КС Сфаксијен 0 - 1   Ал Ахли Стадион 14 јануари, Радес 65,000
  Ал Ахли победил со вкупен резултат 2 - 1
2007
Детали
  Етуал ду Сахел 0 - 0   Ал Ахли Стадион Олимпик д Сус, Сус
  Ал Ахли 1 - 3   Етуал ду Сахел Интернационален стадион во Каиро, Каиро
  Етуал ду Сахел победил со вкупен резултат 3 - 1
2008
Детали
  Ал Ахли 2 - 0   Котон Спорт Интернационален стадион во Каиро, Каиро
  Котон Спорт 2 - 2   Ал Ахли Стадион Румде Аџија, Гаруа
  Ал Ахли победил со вкупен резултат 4 - 2
2009
Детали
  Хартленд 2 - 1   TП Мазембе Стадион Дан Ањијам, Овери
  TП Мазембе 1 - 0   Хартленд Стадион Фредерик Кибаса Малиба, Лубумбаши
  ТП Мазембе ја освоил титулата поради постигнат гол во гости
2010
Детали
  TП Мазембе 5 - 0   Есперанс Тунис Стадион Фредерик Кибаса Малиба, Лубумбаши 50,000
  Есперанс Тунис 1 - 1   TП Мазембе Стадион 14 јануари, Радес 65,000
  ТП Мазембе победил со вкупен резултат 6 - 1
2011
Детали
  Видад Казабланка 0 - 0   Есперанс Тунис Стадион Мухамед V, Казабланка 70,000
  Есперанс Тунис 1 - 0   Видад Казабланка Стадион 14 јануари, Радес 65,000
  Есперанс Тунис победил со вкупен резултат 1 - 0
2012
Детали
  Ал Ахли 1 - 1   Есперанс Тунис Борг Ел Араб стадион, Александрија 25,000
  Есперанс Тунис 1 - 2   Ал Ахли Стадион Олимпик д Радес, Радес 31,000
  Ал Ахли победил со вкупен резултат 3 - 2
2013
Детали
  Орландо Пајретс 1 - 1   Ал Ахли Спортинг Клуб Стадион Орландо, Совето 40,000
  Ал Ахли 2 - 0   Орландо Пајретс Стадион Араб Контрактор, Каиро 20,000
  Ал Ахли победил со вкупен резултат 3 - 1
2014
Детали
  Вита 2 - 2   ЕС Сетиф Стадион Тата Рафаел, Киншаса 40,000
  ЕС Сетиф 1 - 1   Вита Стадион Мустафа Чакер, Блида 35,000
  ЕС Сетиф ја освоил титулата поради повеќе постигнати голови во гости
2015
Детали
  УСМ Алжир 1 - 2   TП Мазембе Стадион Омар Хадафи, Алжир 15,000
  TП Мазембе 2 - 0   УСМ Алжир Стадион ТП Мазембе, Лубумбаши 35,000
  ТП Мазембе победил со вкупен резултат 4 - 0 .
2016
Детали
  Мамелоди Сандаунс 3 - 0   Замалек Стадион Лукас Морипе, Атериџвил 30,000
  Замалек 1 - 0   Мамелоди Сандаунс Стадион Борг Ел Араб, Александрија 70,000
  Мамелоди Сандаунс победил со вкупен резултат 3 - 1.
2017
Детали
  Ал Ахли 1 - 1   Видад Казабланка Стадион Борг Ел Араб, Александрија 60,000
  Видад Казабланка 1 - 0   Ал Ахли Стадион Мохамед V, Казабланка 65,000
  Видад Казабланка победила со вкупен резултат 2 - 1.
2018
Детали
  Ал Ахли 3 - 1   Есперанс Тунис Стадион Борг Ел Араб, Александрија 60,000
  Есперанс Тунис 3 - 0   Ал Ахли Стадион Олимпик д Радес, Радес 60,000
  Есперанс Тунис победил со вкупен резултат 4 - 3.
2018-2019
Детали
  Видад Казабланка 1 - 1   Есперанс Тунис Стадион Мохамед V, Казабланка 50,000
  Есперанс Тунис Напуштено[note 1]   Видад Казабланка Стадион Олимпик д Радес, Радес 60,000
  Есперанс Тунис победил со вкупен резултат 2 - 1.
2019-2020
Детали
  Ал Ахли 2 - 1   Замалек Интернационален стадион во Каиро, Каиро, Египет 0 (поради пандемија на коронавирус)
се играл само еден натпревар

Рекорди и статистикаУреди

Успешност по клубовиУреди

Клуб Победник Вицешампион Години шампион Години вицешампион
    Ал Ахли 9 4 1982, 1987, 2001, 2005, 2006, 2008, 2012, 2013, 2020 1983, 2007, 2017, 2018
    Замалек 5 3 1984, 1986, 1993, 1996, 2002 1994, 2016, 2020
    ТП Мазембе[pbt 1] 5 2 1967, 1968, 2009, 2010, 2015 1969, 1970
    Есперанс Тунис 4 4 1994, 2011, 2018, 2019 1999, 2000, 2010, 2012
    Хафија 3 2 1972, 1975, 1977 1976, 1978
    Раџа Казабланка 3 1 1989, 1997, 1999 2002
    Канон Јаунде 3 0 1971, 1978, 1980
    Асанте Котоко 2 5 1970, 1983 1967, 1971, 1973, 1982, 1993
    Видад Казабланка 2 2 1992, 2017 2011, 2019
    ЈС Кабилија [pbt 2] 2 0 1981, 1990
    Ењимба 2 0 2003, 2004
    ЕС Сетиф 2 0 1988, 2014
    Вита Клуб 1 2 1973 1981, 2014
    Хартс оф Оук 1 2 2000 1977, 1979
    Етуал ду Сахел 1 2 2007 2004, 2005
    Исмаили 1 1 1969 2003
    Орландо Пајретс 1 1 1995 2013
    АСЕК Мимозас 1 1 1998 1995
    Мамелоди Сандаунс 1 1 2016 2001
    Орикс Дуала 1 0 1965
    Стад Абиџан 1 0 1966
    КАРА Бразавил 1 0 1974
    МК Алжир 1 0 1976
    Унион Дуала 1 0 1979
    ФАР Рабат 1 0 1985
    Клуб Африкан 1 0 1991
  AS Bilima 0 2 1980, 1985
  Al-Hilal 0 2 1987, 1992
  Shooting Stars 0 2 1984, 1996
  Heartland [pbt 3] 0 2 1988, 2009
  Stade Malien 0 1 1965
  Real Bamako 0 1 1966
  Étoile Filante du Togo 0 1 1968
  Simba FC 0 1 1972
  Ghazl Al-Mehalla 0 1 1974
  Enugu Rangers 0 1 1975
  Africa Sports 0 1 1986
  MC Oran 0 1 1989
  Nkana Red Devils 0 1 1990
  SC Villa 0 1 1991
  Ashanti Gold [pbt 4] 0 1 1997
  Dynamos FC 0 1 1998
  CS Sfaxien 0 1 2006
  Coton Sport 0 1 2008
  USM Alger 0 1 2015
  1. Вклучувајќи и ТП Енглберт
  2. Вклучувајќи и ЈЕ Тизи-Узу
  3. Вклучувајќи и Ивуанјанву Национале
  4. Вклучувајќи и Обуаси Голдфилдс


Успешност по државиУреди

Држава Титули Вицешампиони
  Египет 14 7
  ДР Конго 6 6
  Мароко 6 2
  Алжир 5 2
  Камерун 5 1
  Тунис 4 7
  Гана 3 8
  Гвинеја 3 2
  Нигерија 2 5
  БСК 2 2
  ЈАР 2 2
  Конго 1 0
  Мали 0 2
  Судан 0 2
  Уганда 0 2
  Того 0 1
  Замбија 0 1
  Зимбабве 0 1

НотесУреди

  1. Во 59-тата минута, Валид Ел Карти постигнал гол за Видад Казабланка кој последователно бил поништен заради сигнализација за офсајд од страна на линискиот судија. Поради дефект на VAR системот, прегледот на одлуката не можел да се спроведе. Верувајќи дека голот е валиден, Видад Казабланка протестирале против одлуката и натпреварот бил прекинат. По запирањето на натпреварот во 80-тата минута, истиот бил прогласен за загубен од Видад Казабланка и му била доделена победа на Есперанс Тунис, со што тие ја обезбедиле титулата во КАФ Лигата на шампионите.[2]

НаводиУреди

  1. „CAF partner and sponsors“. cafonline.com.
  2. https://en.as.com/en/2019/05/31/football/1559332942_123937.html

Надворешни врскиУреди