Источна Германија на Олимписките игри

Германска Демократска Република (ГДР), честопати нарекувана Источна Германија, основала посебен Национален олимписки комитет за Социјалистичка Германија на 22 април 1951 година во Ротес Ратхаус Источен Берлин. Ова бил еден од трите германски олимписки комитети во тој период. Не бил признат од страна на МОК цела декада.

Источна Германија на Олимписките игри

Знаме на Германска Демократска Република
МОК-код  GDR
НОК Национален олимписки комитет на ГДР
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади
Други поврзани настапи
Германија (1896–1936, 1992–)
Германија (1956–1964)

Табели со медали по игри уреди

Медали по Летни олимписки игри уреди

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
1896–1936 како дел од   Германија (GER)
  Лондон 1948 „не учествува“
  Хелсинки 1952
1956–1964 како дел од   Германија (EUA)
  Мексико 1968 226 9 9 7 25 5
  Минхен 1972 297 20 23 23 66 3
  Монтреал 1976 267 40 25 25 90 2
  Москва 1980 345 47 37 42 126 2
  Лос Анџелес 1984 „не учествува“
  Сеул 1988 259 37 35 30 102 2
1992–Present дел од  Германија (GER)
Вкупно 153 129 127 409 9

Медали по Зимски олимписки игри уреди

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно [Ранг
1924–1936 како дел од   Германија (GER)
  Сен Мориц 1948 не учествува
  Осло 1952
1956–1964 како дел од  Германија (EUA)
  Гренобл 1968 57 1 2 2 5 10
  Сапоро 1972 42 4 3 7 14 2
  Инсбрук 1976 59 7 5 7 19 2
  Лејк Пласид 1980 53 9 7 7 23 2
  Сараево 1984 56 9 9 6 24 1
  Калгари 1988 53 9 10 6 25 2
1992–Present како дел од   Германија (GER)
Вкупно 39 36 35 110 11

Медали по летни спортови уреди

   Водечка во тој спорт
Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Атлетика 38 36 35 109
Пливање 38 32 22 92
Веслање 33 7 8 48
Кајакарење 14 7 9 30
Гимнастика 6 13 17 36
Велосипедизам 6 6 4 16
Боксување 5 2 6 13
Стрелаштво 3 8 5 16
Борење 2 3 2 7
Скокови во вода 2 2 3 7
Едрење 2 2 2 6
Кревање тегови 1 4 6 11
Џудо 1 2 6 9
Футбал 1 1 1 3
Ракомет 1 1 1 3
Одбојка 0 2 0 2
Мечување 0 1 0 1
Вкупно 153 129 127 409

Медали по зимски спортови уреди

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Санка 13 8 8 29
Брзо лизгање 8 12 9 29
Бобсанка 5 5 3 13
Биатлон 3 4 4 11
Уметничко лизгање 3 3 4 10
Нордиски комбинирано 3 0 4 7
Скијачки скокови 2 3 2 7
Крос кантри 2 1 1 4
Вкупно 39 36 35 110

Поврзано уреди

Наводи уреди

  • „Olympic Medal Winners“. МОК. Посетено на 2006-12-09.

Белешки уреди

Надворешни врски уреди