Златко Митрески

македонски глумец

Златко Митрески (р. 11 мај 1981 во Скопје) — македонски театарски и филмски глумец, кој моментно работи во Драмскиот театар во Скопје.

Златко Митрески
Златко Митрески.jpg
Портрет на Златко Митрески
Роден(а)Златко Митрески
Занимањеглумец, театарски композитор

БиографијаУреди

Митрески е роден во 1981 г. во Скопје.[1] По завршувањето на основното училиште (1989-1996), продолжува со средното образование во „Димитар Влахов“, кое го посетувал од 1997 до 2001 г. Во 2002 г. се запишал на Националната академија за театарска и филмска уметност во Софија (НАТФИЗ). Додека живеел во Софија, исполнувал разни улоги во театарот „Софија“ и Државниот сатиричен тетар „Алеко Константинов“ од бугарски и странски автори, како дипломски изведби во учебниот театар при самата академија. Во 2004 г. ја добил првата филмска улога во краткото остварување „Клаустрофобија“ (Клаустрофобия) од Чавдар Чернев[1], а во 2005 и првата долгометражна улога, во бугарско-турскиот филм „Украдени очи“ (Откраднати очи) во режија на Радослав Спасов. Академијата ја завршил во 2006 г. и продолжил да исполнува улоги во престолнината и други градови низ бугарија како Ловеч и Габрово, а подоцна и во Ќустендил.

Во 2008 и 2009 г. се дообразувал и на Маѓународната театерска академија во Москва, каде настапувал во „На Страстном“ при уметничките раководители Александaр Калјaгин и Лав Додин.[1]

По враќањето во Македонија, настапувал во Младинскиот културен центар во Скопје (2010), Народниот театар во Охрид (2011), Универзалната сала (2012) во Скопје. Во 2013 г. почнал редовно да настапува во Драмскиот театар во Скопје. Во 2011 г. ја остварил првата филмска улога во Македонија во „Ова не е американски филм“ од Сашо Павловски.

ТеатрографијаУреди

ФилмографијаУреди

Филмографија на глумецот Златко Митрески
Год. Назив Улога
2010.-те
2011. Ова не е американски филм ТВ филм
2019. Фамилијата Марковски ТВ серија Горан

НаградиУреди

  • Прва награда на V Отворен филмски фестивал во Санкт Петербург, Русија

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Златко Митрески“. Ансамбл. Драмски театар - Скопје. конс. 6 мај 2016. 

Надворешни врскиУреди