Национална академија за театарска и филмска уметност (Софија)

филмско-драмска академија во Софија

Национална академија за театарска и филмска уметност „Крсто Сарафов“ (бугарски: Национална академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“), позната како НАТФИЗ — универзитетска академија која се наоѓа во Софија, Бугарија. До 1995 година академијата го носела името @Виш институт за театарска уметност# и била позната како ВИТИЗ[1]. Денес е наречена по истакнатиот глумец од Пиринска Македонија, Крсто Сарафов (1876-1652).

Национална академија за театарска и филмска уметност
ВидДржавен
Основан1953
РекторСтанислав Семерџиев
МестоСофија, Бугарија
natfiz.bg/

На академијата годишно се запишуваат околу 120 нови студенти (вклучувајќи ги и 20 странски студенти). Универзитетот се наоѓа во строгиот центар на градот а располага со свои домови за студентите во Студентски град.

Наводи

уреди
  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-01-09. Посетено на 2013-05-22.

Надворешни врски

уреди