Залцхемендорф (германски: Salzhemmendorf) — слободна општина во округот Хамелн-Пирмонт, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа 20 километри источно од Хамелн и 31 километар западно од Хилдесхајм.

Залцхемендорф
Црквата во Залцхемендорф
Црквата во Залцхемендорф
Црквата во Залцхемендорф
Грб на Залцхемендорф
Залцхемендорф во рамките на Германија
Залцхемендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хамелн-Пирмонт
Градоначалник Клеменс Померенинг (независен)
Основни податоци
Површина 94,39 км2
Надм. височина 263 м
Население 9.189 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 97 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HM
Пошт. бр. 31020
Повик. бр. 05186 for Thüste and Wallensen, 05153 for the other villages
Портал www.salzhemmendorf.de/
Местоположба на Залцхемендорф во рамките на округот Хамелн-Пирмонт
Карта
Карта
Координати 52°04′0″N 9°35′0″E / 52.06667° СГШ; 9.58333° ИГД / 52.06667; 9.58333

Општината поседува пазарно право и со тоа има некои одлики на град, но официјално не ги добила градските права. Сепак, означена е како „флекен“ (Flecken), мала населба со локално значење.

Географија уреди

Местоположба уреди

Областа на општината се наоѓа во Лајнското Средногорје, во источниот дел на Природниот парк Ридски крај Везер Шаумбург-Хамелн. Општинските единици се наоѓаат од 86 до 441 метар надморска височина. Низ местото Зале, притока на Лајне.

Општински единици уреди

Залцхемендорф се состои од средишното место и единиците Аренфелд, Бенсторф, Хемендорф, Лауенштајн, Лефедагзен, Окензен, Олдендорф, Остервалд, Тисте и Валензен. Овие 11 единици претходно биле самостојни општини, но со општинската реформа во 1973 година биле припоени кон општината Салцхемендорф.[2]

Соседни општини уреди

Општината се граничи со општините Копенбриге (округ Хамелн-Пирмонт), Шпринге (Хановер), Елце, Гронау, Дуинген (сите во округот Хилдесхајм), Ешерсхаузен-Штатолдендорф и Боденвердер-Поле (обете во округот Холцминден).

Главни знаменитости уреди

  • Везерско Средногорје
  • „Водно дрво“ во Окензен
  • Паркот Растиланд

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Zur Gebietsreform in Niedersachsen vgl. Blazek, Matthias: Von der Landdrostey zur Bezirksregierung – Die Geschichte der Bezirksregierung Hannover im Spiegel der Verwaltungsreformen, ibidem-Verlag: Stuttgart 2004, ISBN 3-89821-357-9.

Надворешни врски уреди