Дуинген (општинска заедница)

Дуинген (германски: Duingen) — поранешна општинска заедница во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште било во општината Дуинген. На 1 ноември 2016 година била споена со поранешната заедница Гронау, создавајќи ја новата општинска заедница Лајнско Средногорје.

Грб на општината Дуинген
Грб на општината Дуинген

Општинската заедница Дуинген се состоела од следниве општини:

  1. Копенграфе
  2. Дуинген
  3. Хојерсхаузен
  4. Мариенхаген
  5. Венцен

Координати: 52°00′00″ N; 9°42′00″ E / 52.000° СГШ; 9.700° ИГД / 52.000; 9.700