Копенбриге (германски: Coppenbrügge) — слободна општина во округот Хамелн-Пирмонт, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа 15 километри источно од Хамелн.

Копенбриге
Остатоци од замокот Копенбриге
Остатоци од замокот Копенбриге
Грб на Копенбриге
Копенбриге is located in Германија
Копенбриге
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хамелн-Пирмонт
Месни единици 12
Градоначалник Ханс Улрих Пешка (ДХС)
Основни податоци
Површина 89,81 км2
Надм. височина 131 м
Население 6.998 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 78 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HM
Пошт. бр. 31863
Повик. бр. 05156
Портал www.coppenbruegge.de
Местоположба на Копенбриге во рамките на округот Хамелн-Пирмонт
Карта
Координати 52°07′14″N 9°32′56″E / 52.12056° СГШ; 9.54889° ИГД / 52.12056; 9.54889Координати: 52°07′14″N 9°32′56″E / 52.12056° СГШ; 9.54889° ИГД / 52.12056; 9.54889

Општината поседува пазарно право и со тоа има некои одлики на град, но официјално не ги добила градските права. Сепак, означена е како „флекен“ (Flecken), мала населба со локално значење.

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Местото се наоѓа на северниот крај од Ит, околу 15 километри источно од Хамелн.

Соседни општиниУреди

Копенбриге се граничи на север со градот Бад Миндер, на североисток со градот Шпринге, на југоисток со општината Залцхемендорф, на југ со општината Хале, на југозапад со општината Емертал и на запад со градот Хамелн.

Општински единициУреди

Општината се состои од следниве 12 единици:

 • Бенторф
 • Берензен
 • Бесинген
 • Бишпероде
 • Бринигхаузен
 • Копенбриге
 • Дидерзен
 • Дерпе
 • Хардероде
 • Херкензен
 • Хонзен
 • Маринау

НаводиУреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди