Закрочим (општина)

Закрочим (полски: Zakroczym) — градско-селска општина во Новодвурскиот Округ на Мазовското Војводство, средна Полска. Седиштето е во градот Закрочим, на околу 5 км југозападно од градот Нови Двур Мазовјецки и 36 км северозападно од Варшава.

Закрочим
Zakroczym
градско-селска општина
Грб на Закрочим
Карта на општината Закрочим
Карта на општината Закрочим
Земја Полска
ВојводствоМазовско
ОкругНоводвурски
СедиштеЗакрочим
Површина
 • Вкупно71,42 км2 (2,758 ми2)
Население (2016)[1]
 • Вкупно6,167
 • Густина86/км2 (220/ми2)
Повик. бр.22
Рег. таб.WND
Мреж. местоzakroczym.pl
Старостен состав на населението на општината Закрочин во 2014 г.

Зафаќа површина од 71,42 км2, а во 2011 г. населението броело 6.167 жители.

Населени места

уреди

Освен градот Закрочим, општината ги опфаќа следниве села:

Соседни општини

уреди

Леонќин се граничи со шест други општини: Залуски, Јоњец, Леонќин, Нашелск, Нови Двур Мазовјецки, Помјехувек, Червјењск над Висла и Чоснув.

Наводи

уреди