Блогославје (полски: Błogosławie) — село во општината Закрочим во Новодвурскиот Округ на Мазовското Војводство, средна Полска.

Блогославје
Błogosławie
XIII дел на Тврдина Модлин
XIII дел на Тврдина Модлин
Блогославје is located in Полска
Блогославје
Блогославје
Координати: 52°29′56″N 20°38′00″E / 52.49889° СГШ; 20.63333° ИГД / 52.49889; 20.63333
ДржаваПолска Полска
ВојводствоМазовско
ОкругНоводвурски
ОпштинаЗакрочим
Население (2011)
 • Вкупно65[1]
Час. појасCET (UTC+1)
Повик. бр.+48 22

Во селото е старинска тврдина од 1918 година.

Наводи

уреди