Леонќин (општина)

општина во Мазовското војводство, Полска

Леонќин (полски: Leoncin), до 1952 г. Глуск (Głusk)[2]) — селска општина во Новодвурскиот Округ на Мазовското Војводство, средна Полска. Седиштето е во селото Леонќин, на околу 12 км југозападно од градот Нови Двур Мазовјецки и 37 км северозападно од Варшава.

Леонќин
Leoncin
селска општина
Грб на Леонќин
Карта на општината Леонќин
Карта на општината Леонќин
Земја Полска
ВојводствоМазовско
ОкругНоводвурски
СедиштеЛеонќин
Површина
 • Вкупно158,84 км2 (6,133 ми2)
Население (2011)[1]
 • Вкупно5.435
 • Густина34/км2 (90/ми2)
Повик. бр.22
Рег. таб.WND
Мреж. местоleoncin.pl
Старостен состав на населението на општината Леонќин во 2014 г.

Зафаќа површина од 158,84 км2, а во 2011 г. населението броело 5.435 жители.

Населени места

уреди

Општината ги опфаќа следниве населени места (од кои сите се села):

Началништва

уреди

Неначалнички населби

уреди

Соседни општини

уреди

Леонќин се граничи со шест други општини: Брохув, Закрочим, Кампинос, Лешно, Червињск над Висла и Чоснув.

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди