Јаново (Новодвурски Округ)

Јаново (полски: Janowo) — село во општината Закрочим во Новодвурскиот Округ на Мазовското Војводство, средна Полска.

Јаново
Janowo
Раскрсницата во Јаново
Раскрсницата во Јаново
Јаново is located in Полска
Јаново
Јаново
Координати: 52°29′30″N 20°37′38″E / 52.49167° СГШ; 20.62722° ИГД / 52.49167; 20.62722
ДржаваПолска Полска
ВојводствоМазовско
ОкругНоводвурски
ОпштинаЗакрочим
Население (2011)
 • Вкупно161[1]
Час. појасCET (UTC+1)
Повик. бр.+48 22

Во Јаново има старинска тврдина од 1915 година

Наводи

уреди