Вулка Смошевска (полски: Wólka Smoszewska) — село во општината Закрочим во Новодвурскиот Округ на Мазовското Војводство, средна Полска.

Вулка Смошевска
Wólka Smoszewska
Вулка Смошевска is located in Полска
Вулка Смошевска
Вулка Смошевска
Координати: 52°23′04″N 20°25′23″E / 52.38444° СГШ; 20.42306° ИГД / 52.38444; 20.42306
ДржаваПолска Полска
ВојводствоМазовско
ОкругНоводвурски
ОпштинаЗакрочим
Население (2011)
 • Вкупно223[1]
Час. појасCET (UTC+1)
Повик. бр.+48 22

Наводи

уреди