Заградец

село во Албанија

Заградец (албански: Buzëliqen) — село во Мала Преспа, Албанија, во рамките на општина Девол во областа Горица.

Заградец
Buzëliqen
село
Поглед на селото
Поглед на селото
Заградец is located in Албанија
Заградец
Заградец
Координати: 40°40′30″N 21°0′52″E / 40.67500° СГШ; 21.01444° ИГД / 40.67500; 21.01444
Земја Албанија
ОбластГорица
ОпштинаДевол
Општ. един.Центар Билишта
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Географија и местоположба

уреди

Селото е сместено на јужниот брег на Малото Преспанско Езеро.

Историја

уреди

Селото се споменува во отомански дефтер од 1530 под името Заградише со 35 христијански семејства, 3 неженети и 3 вдовици. Освен христијанското, биле евидентирани и 3 муслимански семејства и 1 неженет.[1]

Боривое Милоевиќ („Јужна Македонија“) во 1921 г. напишал дека во Заградец имало 8 куќи на Албанци муслимани.[2]

Демографија

уреди
Година Население
1926 44
1945 96
1960 165
1969 187
1979 202
1989 224
2000 242[3]

Наводи

уреди
  1. Yeni, Harun (септември 2006). Demography and settlement in Paşa Sancağı Sol-Kol Region according to Muhasebe-i Vilayet-i Rumeli Defteri dated 1530 : A Master’s Thesis (PDF). Ankara: Bilkent University. Department of History. стр. 118.
  2. Милојевић, Боривоје Ж (1921). Јужна Македонија (PDF). Насеља српских земаља. стр. 16.
  3. „Регионална стратегија за развивање на одржлив туризам во Преспанскиот Регион со посебен осврт на еколошкиот туризам и можностите за негово развивање“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-02-11.