Фурка (Епир)

село во Коничко, Епир

Фурка (грчки: Φούρκα, влашки: Furka) — село во општината Коница, Јанински округ во областа Епир, Грција. Сè до реформите во 2011 г. било своја општина. Населението брои 90 жители (2011).

Фурка
Φούρκα
Поглед на главната селска црква
Поглед на главната селска црква
Фурка is located in Грција
Фурка
Фурка
Местоположба во областа
DE Fourkas.svg
Координати: 40°10′N 20°57′E / 40.167° СГШ; 20.950° ИГД / 40.167; 20.950Координати: 40°10′N 20°57′E / 40.167° СГШ; 20.950° ИГД / 40.167; 20.950
ЗемјаГрција
ОбластЕпир
ОкругЈанина
ОпштинаКоница
Површина
 • Вкупна32,374 км2 (12,500 ми2)
Надм. вис.&100000000000013600000001,360 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно90
 • Густина2,8/км2 (7,2/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Селото е сместено на планината Смолика, на надморска височина од 1.360 м. Селото е оддалечено околу 40 км од Коница. Атарот на Фурка изнесува 32,374 км2.

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.