Европски олимписки комитети

Европски олимписки комитети или ЕОК (англ. European Olympic Committees, EOC) е меѓународна спортска организација со седиште во Рим, Италија. Во неа членуваат 49 национални олимписки комитети (НОК-ови).

Европски олимписки комитети
Основана1968
ВидСпортски федерации
СедиштеРим, Италија
Членство49 национални олимписки комитети
Службени јазициАнглиски, Француски
претседателПатрик Хики
ПотпретседателАлександар Кожловски
Мреж. местоeurolympic.org

Земји-членки

уреди

На табелава се наведени сите членки на организацијата, заедно со годината на основање и признавање од Меѓународниот олимписки комитет (МОК), доколку се разликува од годината на основање на НОК-от.

Земја Код национален олимписки комитет Основан Навод
  Албанија ALB Национален олимписки комитет на Албанија 1958/1959 [1]
  Андора AND Андорски олимписки комитет 1971/1975 [2]
  Ерменија ARM Национален олимписки комитет на Ерменија 1990/1993 [3]
  Австрија AUT Австриски олимписки комитет 1908/1912 [4]
  Азербејџан AZE Национален олимписки комитет на Аџербејџан 1992/1993 [5]
  Белорусија BLR Национален олимписки комитет на Белорусија 1991/1993 [6]
  Белгија BEL Олимписки комитет на Белгија 1906 [7]
  Босна и Херцеговина BIH Олимписки комитет на Босна и Херцеговина 1992/1993 [8]
  Бугарија BUL Бугарски олимписки комитет 1923/1924 [9]
  Хрватска CRO Хрватски олимписки одбор 1991/1993 [10]
  Кипар CYP Кипарски олимписки комитет 1974/1978 [11]
  Чешка CZE Чешки олимписки одбор 1899/1993 [12]
  Данска DEN Национален олимписки комитет и спортски сојуз на Данска 1905 [13]
  Естонија EST Естонски олимписки комитет 1923/1991 [14]
  Финска FIN Фински олимписки комитет 1907 [15]
  Франција FRA Француски олимписки комитет 1894 [16]
  Грузија GEO Национален олимписки комитет на Грузија 1989/1993 [17]
  Германија GER Германски олимписки спортски сојуз 1895 [18]
  Обединето Кралство GBR Британско олимписко здружение 1905 [19]
  Грција GRE Грчки олимписки комитет 1894/1895 [20]
  Унгарија HUN Унгарски олимписки комитет 1895 [21]
  Исланд ISL Национално олимписко и спортско здружение на Исланд 1921/1935 [22]
  Ирска IRL Олимписки совет на Ирска 1922 [23]
  Израел[1] ISR Олимписки комитет на Израел 1933/1952 [24]
  Италија ITA Национален олимписки комитет на Италија 1908/1915 [25]
  Латвија LAT Латвиски олимписки комитет 1922/1991 [26]
  Лихтенштајн LIE Лихтенштајнски олимписки спортски сојуз 1935 [27]
  Литванија LTU Национален олимписки комитет на Литванија 1924/1991 [28]
  Луксембург LUX Луксембуршки олимписки и спортски комитет 1912 [29]
  Македонија MKD Македонски олимписки комитет 1992/1993 [30]
  Малта MLT Малтешки олимписки комитет 1928/1936 [31]
  Молдавија MDA Национален олимписки комитет на Молдавија 1991/1993 [32]
  Монако MON Моначки олимписки комитет 1907/1953 [33]
  Црна Гора MNE Црногорски олимписки комитет 2006/2007 [34]
  Холандија NED Холандски олимписки комитет 1912 [35]
  Норвешка NOR Норвешки олимписко-параолимписки комитет и спортско здружение 1900 [36]
  Полска POL Полски олимписки комитет 1918/1919 [37]
  Португалија POR Олимписки комитет на Португалија 1909 [38]
  Романија ROU Романски олимписки и спортски комитет 1914 [39]
  Русија RUS Олимписки комитет на Русија 1989/1993 [40]
  Сан Марино SMR Санмарински национален олимписки комитет 1959 [41]
  Србија SRB Олимписки комитет на Србија 1911[2]/12 [42] Архивирано на 23 март 2009 г.
  Словачка SVK Словачки олимписки одбор 1992/1993 [43]
  Словенија SLO Олимписки комтиет на Словенија 1991/1993 [44]
  Шпанија ESP Шпански олимписки комитет 1912 [45]
  Шведска SWE Шведски олимписки комитет 1913 [46]
  Швајцарија SUI Швајцарско олимписко здружение 1912 [47]
  Турција TUR Национален олимписки комитет на Турција 1908/1911 [48]
  Украина UKR Национален олимписки комитет на Украина 1990/1993 [49]

План за Европски игри

уреди

Претседателот на организацијата Патрик Хики изјавил дека 15 европски спортски федерации планираат да воведат „Европски игри“ по примерот на постоечките Азиски и Панамерикански игри.[3]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Израел влегол во ЕОК во 1994 г. Сè до 1981 членувал во Федерацијата на Азиските игри (претходник на Олимпискиот совет на Азија).
  2. Олимпискиот комитет на Србија е основан во 1911, како наследник на Српскиот олимписки клуб (ОКС Архивирано на 23 март 2009 г.)
  3. План за „Европски игри“ Архивирано на 5 април 2012 г. - Around the Rings (англиски)

Надворешни врски

уреди