Европско првенство во кошарка 1967

(Пренасочено од Евробаскет 1965)

Европското првенство во кошарка 1967 година е 15 Евробаскет организиран од ФИБА Европа. Првенството се одржало во Советскиот Сојуз од 28 септември до 8 октомври 1967 година.

Арени

уреди
Хелсинки Тампере
Спортски центар Хелсинки
Капацитет 8 200
Спортски центар Тампере
Капацитет 10 200
   

Конечно рангирање

уреди
 1.   СССР
 2.   Чехословачка
 3.   Полска
 4.   Бугарија
 5.   Романија
 6.   Финска
 7.   Италија
 8.   Израел
 9.   Југославија
 10.   Шпанија
 11.   Франција
 12.   Грција
 13.   Унгарија
 14.   Источна Германија
 15.   Белгија
 16.   Холандија

Прва рунда

Група А - Хелсинки

  Шпанија   Романија 85-88
  Белгија   Југославија 66-73
  Финска   Холандија 83-70
  Полска   Чехословачка 75-90
  Белгија   Холандија 82-70
  Шпанија   Полска 71-88
  Југославија   Чехословачка 66-74
  Финска   Романија 57-51
  Холандија   Југославија 46-96
  Белгија   Романија 74-77
  Шпанија   Чехословачка 65-98
  Финска   Полска 68-80
  Холандија   Романија 64-83
  Белгија   Полска 68-98
  Шпанија   Југославија 68-82
  Финска   Чехословачка 54-49
  Холандија   Полска 65-69
  Белгија   Чехословачка 72-92
  Финска   Шпанија 76-69
  Југославија   Романија 73-75
  Холандија   Чехословачка 68-78
  Белгија   Шпанија 76-89
  Полска   Романија 75-58
  Финска   Југославија 59-68
  Романија   Чехословачка 61-69
  Шпанија   Холандија 79-71
  Финска   Белгија 82-62
  Југославија   Полска 65-69
Поз. Тим Натпревари Победи Порази Резултати Бодови Раз.
1.   Чехословачка 7 6 1 550:461 12 +89
2.   Полска 7 6 1 554:485 12 +69
3.   Финска 7 5 2 479:449 10 +30
4.   Романија 7 4 3 493:497 8 -4
5.   Југославија 7 4 3 523:507 8 +16
6.   Шпанија 7 2 5 526:579 4 -53
7.   Белгија 7 1 6 500:581 2 -81
8.   Холандија 7 0 7 454:570 0 -116

Група Б - Тампере

  Бугарија   Унгарија 66-58
  Израел   СССР 65-93
  Италија   Источна Германија 65-55
  Грција   Франција 78-69
  Бугарија   Грција 64-66
  Израел   Унгарија 60-56
  Источна Германија   СССР 67-83
  Италија   Франција 47-42
  Источна Германија   Франција 56-68
  СССР   Унгарија 85-54
  Израел   Грција 75-75 aet. 91-81
  Бугарија   Италија 73-71
  Грција   Унгарија 69-60
  СССР   Франција 108-52
  Израел   Италија 67-70
  Бугарија   Источна Германија 68-66
  Бугарија   Франција 65-67
  Италија   Унгарија 73-80
  Израел   Источна Германија 74-67
  Грција   СССР 41-82
  Израел   Франција 75-68
  Источна Германија   Унгарија 55-59
  Бугарија   СССР 61-84
  Италија   Грција 74-58
  Франција   Унгарија 56-51
  Бугарија   Израел 78-61
  Источна Германија   Грција 69-56
  Италија   СССР 91-105
Поз. Тим Натпревари Победи Порази Резултати Бодови Раз.
1.   СССР 7 7 0 640:431 14 +209
2.   Бугарија 7 4 3 475:475 8 +2
3.   Италија 7 4 3 490:480 8 +10
4.   Израел 7 4 3 493:513 8 -20
5.   Грција 7 3 4 449:509 6 -60
6.   Франција 7 3 4 422:480 6 -58
7.   Унгарија 7 2 5 418:464 4 -46
8.   Источна Германија 7 1 6 435:472 2 -37

Места 13 - 16 во Тампере

уреди
Тим 1 Тим 2 Рез.
  Унгарија   Холандија 76-71
  Белгија   Источна Германија 63-78

Место 9 - 12 во Хелсинки

уреди
Тим 1 Тим 2 Рез.
  Југославија   Франција 75-69
  Грција   Шпанија 85-85 aet. 95-99

Место 5 - 8 во Тампере

уреди
Тим 1 Тим 2 Рез.
  Италија   Романија 57-63
  Финска   Израел 73-60

Место 1 - 4 во Хелсинки

уреди
Тим 1 Тим 2 Рез.
  Чехословачка   Бугарија 82-79
  СССР   Полска 108-68

Освоени места

уреди
Позиција Тим 1 Тим 2 Рез.
15-то место   Холандија   Белгија 77-92
13-то место   Унгарија   Источна Германија 78-62
11-то место   Франција   Грција 74-69
9-то место   Југославија   Шпанија 101-73
7-мо место   Италија   Израел 74-72
5-то место   Романија   Финска 71-64
3-то место   Бугарија   Полска 76-80
Финале   Чехословачка   СССР 77-89


МВП на Европското првенство во кошарка 1967: Џорџ Зедничек (  Чехословачка)

Најдобра петорка на првенството[1]

уреди

Наводи

уреди
 1. „Eurobasket History - The 60's“. Архивирано од изворникот на 2011-07-26. Посетено на 2011-09-05.

Надворешни врски

уреди