Департмани во Парагвај


Департманите во Парагвај се првостепените административни единици на државата. Парагвај се состои од 17 департмани (шпански: departamentos; singular – departamento) и еден округ на главниот град (distrito capital).

Парагвај
Coat of arms of Paraguay.svg

Оваа статија е дел од темата:
Политика на ПарагвајДепартманиУреди

Департманите во Парагвај се:

 1. Алто Парагвај
 2. Алто Парана
 3. Амамбај
 4. Бокерон
 5. Гваира
 6. Дистрито Капитал
 7. Итапуа
 8. Кагвазу
 9. Казапа
 10. Каниндеју
 11. Консепсион
 12. Кордилера
 13. Мисионес
 14. Њембуку
 15. Парагвари
 16. Пресиденте Ајес
 17. Сан Педро
 18. Централен

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

 • „Департмани на Парагвај“. Statoids. (англиски)