Потпретседател на Парагвај

Потпретседателот на Парагвај е втората најголема политичка функција во Парагвај, веднаш зад претседателот на државата. Потпретседателот се избира со на истиот начин како и претседателот, во исто време, и тој може да биде претседател, ако претседателот не може да ја извршува функцијата. Потпретседателството било воведено со уставот од 1844 година. Претходно, претседателот сам назначувал кој е потпретседател.

Парагвај
Coat of arms of Paraguay.svg

Оваа статија е дел од темата:
Политика на ПарагвајПотпретседателиУреди

име[1][2] почеток на функција истекување на службата белешки
Маријано Гонзалез 1844 1854  
Франсиско Солано Лопез 1854 1862  
Доминго Франсиско Санчез 1862 1870  
Кајо Милтос 1870 1871
Салвадор Ховелјанос 1871 1871
Игинио Уријарте 1874 1877
Адолфо Сагуиер 1878 1880
Бернардино Кабалјеро 1880 1881 Податотека:Gral Caballero.jpg
Хуан Антонио Хара 1882 1886
Хозе дел Росарио Миранда 1886 1890
Маркос Морињиго 1890 1894
Факундо Унсфран 1894 1898
Андрес Хектор Карвалјо 1899 1902  
Manuel Domínguez 1902 1904
Емилијано Гонзалез Наверо 1906 1908
Хуан Баутиста Гаона 1910 1911 Податотека:Juan Baustista Gaona.jpg
Педро Бобадилја 1912 1916
Хозе Педро Монтеро 1916 1919
Феликс Паива 1920 1921
Мануел Бургос 1924 1928
Емилијано Гонзалез Наверо 1928 1932
Раул Касал-Рибеиро 1932 1936
Луис Алберто Ријарт 1939 1940  
нема 1940 1993
Анхел Сејфарт 1993 1998
Луис Марија Аргања 1998 1999
Хулио Сезар Франко 2000 2002
Луис Кастилиони 2003 2007  
Франсиско Овиедо 2007 2008
Федерико Франко 2008 2012  
Оскар Денис 2012 во служба

НаводиУреди

  1. „Historical list“. ABC Digital. Архивирано од изворникот на 2012-02-29. Посетено на 2012-11-10.
  2. Galeria de Vicepresidentes Vicepresidencia de Paraguay

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди